Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство

22 януари 2025, 08:38 часа • 962 прочитания

Кой ще оглави БСП? Въпросът може да не изглежда толкова важен в момента, но от отговора зависят доста неща. Новият председател, който и да е той, ще бъде лакмус за това доколко партията е наистина превзета от Пеевски, както твърди Нинова. И доколко Столетницата ще продължи да се прегръща с Борисов, както виждаме с очите си.

Петима министри има БСП в сегашния кабинет, което е твърде несъизмеримо с броя на спечелените депутатски места. А и с влиянието на партията в обществото като цяло. Но е факт - Борисов е твърде щедър към новите фактори на "Позитано" 20. Той си знае защо. Те пък си гледат интереса.

Открийте разликите между Нинова и нейните хора

И тримата бивши заместници на Нинова - Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин, са кандидати за лидерския пост. Да поясним - това са хората, поддържали плътно водената от нея политика. Отстоявали нейните официални позиции. И в крайна сметка - шитнали я зад борда.

Още: Нинова: Цялото ляво изтече в канала

Та ако някой си прави илюзията, че избирайки за лидер когото и да е от тях, партията ще поеме нов курс, просто се самозалъгва. Вероятно и тримата имат своите плюсове, своите организаторски, а защо не и лидерски качества, но нямат главното - това, което ги прави различни от Нинова.

Нали нейната линия беше пагубна? Нали влиянието на партията драстично спадна? Е, как ще се коригира тази линия, ако се поеме от доскорошните нейни десни ръце?

Пълен нонсенс.

Още: Как да направим от една партия ТКЗС (с акцент върху свиневъдството)

Да видим другите мераклии. Че те са цели 18 при това раздаване. Толкова са подали заявление, че ще се борят за поста на 23 февруари, когато е вътрешнопартийният избор. Но само ако конгресът, който е седмица по-рано, не отмени прекия избор.

Звездата на ПЕС се завръща, въпросът е защо

Та сред тези 18 другари ярко грее фигурата на Сергей Станишев. Безспорни са уменията му да се издига. Цялата му кариера е една възходяща и съвсем права линия. До момента, в който беше натирен. Така, както той натири предшественика си. В скоби ще отбележим, че за БСП това е някаква вариация на Едипов или някакъв още по-шантав комплекс. Или просто другарска традиция, ако прелистим някоя пожълтяла "История на БКП".

Още: Станишев влиза в битката за лидерския пост в БСП

Заявката на Станишев идва 11 години, след като се оттегли в брюкселските си покои. Безспорно той най-дълго е бил начело на партията - от 2001 г. до 2014 г. После оглави и Партията на европейските социалисти (ПЕС) - цели два мандата. Това - погледнато от лицевата страна. От опаката се виждат и други неща. Ставайки лидер, на двамата му Руменовци (Овчаров и Петков) им викаха "регентите". И до днес на "Позитано" си знаят, че точно те са управлявали, докато той успя да се еманципира. И че не той, а те са архитектите на Тройната коалиция. ДПС тогава беше стратегически партньор на БСП. А НДСВ им направи обратно кръвопреливане, та живнаха малко.

Та там изгря звездата на Пламен Орешарски в ролята на финансов министър. Впоследствие го видяхме и като премиер и точно тогава Пеевски беше издигнат за шеф на ДАНС.

Сега звездата на ПЕС се завръща. Въпросът е - защо?

Още: Пеевски, КТБ и "Магнитски": Спомен за писмо от ДАНС и поредна каша

Сянката на Феномена

Има две успоредни сюжетни линии - развитието на Станишев и развитието на Пеевски. Докато Станишев се гласеше за лидер и дори стана, Пеевски се насочи към политиката, избирайки за старт младежкото НДСВ. По спомени на очевидци от онова време заслуга за политическия му старт има Васил Иванов-Лучано, тогавашен спортен министър.

И тези две линии се засичат при премиерството на Орешарски през 2013 г. Станишев все още е лидер на партията, когато във въпросното правителство влизат двама от сегашните кандидати за лидер на БСП - Драгомир Стойнев като енергиен министър и Кристиан Вигенин като външен.

Дотук нищо лошо. Техният възход обаче странно съвпада с възхода на Пеевски, който дотолкова е набрал влияние, че е издигнат за председател на ДАНС - стъпка, която предизвика вълна от протести.

Още: Предлагам Делян Славчев Пеевски за министър-председател

Протести, впрочем, има и срещу правителството на Станишев - хората негодуват срещу ширещата се корупция и това смъква доста проценти от изборните резултати на тогавашната БСП.

След кабинета "Орешарски" БСП продължава да върви надолу. Сега двама негови министри напират да оглавят партията, но няма как да излязат от сянката на Пеевски - твърде дълъг е престоят им под нея.

Не, това не е механично струпване на факти. Това е закономерност, в която има политическа логика. Тя може и да е различна от класическата логика, но не можем да я игнорираме.

Още: Кадиев: Пеевски и Борисов наредиха правителството, БСП и ИТН са за смях

Помните ли кой е уволнявал Пеевски - само един е

Друг кандидат за лидер на БСП е Румен Овчаров, който е и сред санкционираните по "Магнитски". Той първо игра срещу Станишев за лидерското място и изглеждаше искрен в желанието си да ръководи партията. Бидейки заместник на Станишев, го критикуваше, макар да му беше енергиен министър. Опонираше и на Нинова.

Като премиер Сергей Станишев уволни заради корупционен скандал двама заместник-министри - забележете - на икономиката Корнелия Нинова и на бедствията и авариите Делян Пеевски. Овчаров пък беше пратен в отпуск, а впоследствие беше приета оставката му.

Още: Къде е сега ДАНСWith me и защо няма протести днес?

И до днес мълвата е, че на Станишев хич не му е било леко, защото тези, които са го нагласили на ръководните постове, искали да им защитава интересите, а с Овчаров, Нинова и Пеевски това не било толкова лесна задача.

Та днес Овчаров пак иска да оглави БСП. Той ръководеше най-голямата организация - столичната, която минаваше за сериозна опозиция на централното ръководство и която държеше в респект председателя, тоест - че може да го събори. Тази традиция е жива и днес - столичните социалисти са си реален коректив за всеки лидер, меко казано, а за поста "председател на БСП" след месец ще се бори сегашният председател на БСП-София Иван Таков. Същите намерения има и неговият предшественик на този пост Калоян Паргов.

Търси се някой с чиста репутация

И понеже в тази партия местната власт винаги е била скъпа на сърцата, тя отново ще излъчи свои представители за лидерския пост. 36-годишният кмет на Дряново Трифон Панчев и 52-годишният кмет на община Родопи Павел Михайлов. Наред с тях в надпреварата ще участва и дългогодишният кмет на Смолян Дора Янкова, която беше и успешен депутат.

Янкова е сред малцината дългогодишни активисти на БСП с кристално чиста репутация и с безусловна подкрепа от избирателите. Не се знае дали пък няма да е по-добре социалистите да изберат нея или Руси Статков, дългогодишен народен представител, един от създателите на Агенцията за следприватизационен контрол, човек, работил все в сферата на управление на държавната собственост.

Още: Най-младият в БСП осветли подхода на социалистите за Пеевски и Борисов

Лидерът на Младежкото обединение в БСП Габриел Вълков, който вече е депутат, също ще се бори за поста. Към списъка се добавя и политологът Боян Балев, но едва ли с него пъстрата поредица приключва, тъй като все още има време за подаване на документи.

Всичко това може да се окаже като вкарване на цялата пара в свирката и локомотивът изобщо да не потегли по този начин, защото на 15 февруари е конгресът. На него социалистите трябва да решат дали да махнат прекия избор на председател и да върнат варианта той да се гласува от конгреса. Но каквото и да решат, когото и да изберат, най-важното и за БСП, и за обществото е лакмусът Пеевски. Защото с Борисов прегръдката е явна, а с Пеевски как върви любовта ще се разбере едва когато пак го лансират я за шеф на ДАНС, я за премиер. 

Автор: Евелина Гечева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес