Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петролно ембарго на ЕС срещу Русия: Лъжите в България

09 май 2022, 09:39 часа • 35554 прочитания

България ще наложи вето на петролно ембарго срещу Русия от страна на Европейския съюз (ЕС). Звучи като пълен виц – само че нещата вървят по такъв начин, че шегичката може да стане реалност.

Защо? За да не страдат българите. Ако можете, не залягайте след пристъпа на смях, докато мислите кога точно при голяма криза е било това, че обикновените хора да не плащат. И нека погледнем важните въпроси, чиито отговори определят трябва ли да се присъединим към петролно ембарго срещу Русия или да му бъдем опозиция.

1. Когато говорим за вето, което явно би облагодетелствало Владимир Путин и безумната му война в Украйна, следва да получим честни отговори на няколко въпроса. Ама наистина честни, а не глупости:

2. Вярно ли е, че преди войната "Лукойл Нефтохим" не е работил изцяло с руски петрол (сорт Уралс), но вече работи изцяло с такъв петрол? На 4 май bTV каза, че е точно така. На 9 май Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация каза точно обратното.

3. Защо горивата в България поскъпват (по данни на fuelo.net с 5 стотинки на литър за бензина и 15 за дизела за периода 9 април – 9 май), а не поевтиняват, след като руският петрол през април се търгува средно за 70,52 долара на барел т.е. над 20% по-ниско от месец март по данни на руското финансово министерство?

 

4. На 20 април, 2022 година, представителят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев заяви, че "допълнителните разходи за руския петрол" се увеличават – например застраховката на съответния танкер за влизане в акваторията на Черно море се е вдигнала 10 пъти поради опасността от военните действия между Русия и Украйна. Тогава по-изгодно ли ще е да купуваме друг петрол, където допълнителните разходи не пречат толкова и накрая цената излиза по-ниска от тази на руския петрол? Да напомним – европейският сорт "Брент" сега върви около 110-112 долара за барел, а как вървят застраховките на танкерите и другите "допълнителни разходи"? На 9 май Бенчев вече говори как щяло да е по-трудно да идват танкери през Босфора - т.е. доставка на неруски петрол ...

5. Колко време всъщност отнема на "Лукойл Нефтохим" да нагоди мощностите си за преработка на друг вид петрол, а не "Уралс"? Защото евроембаргото няма да влезе в сила моментално, а се дава период до края на годината, даже минимум 6 месеца.

6. При европейско ембарго, променя ли се пътят на доставките за България или не – все ще е по море? Защото промяната значи технологично оскъпяване – ако няма, тогава пречка в тази сфера няма. Светослав Бенчев вече обаче почна да обяснява как идването на танкери през Босфора зависи от Турция, как можело да има и климатични фактори ...

Честните отговори на тези въпроси дават категорично насока дали България ще пострада от европейско ембарго върху руския петрол или не. На първо място обаче следва да си зададем въпросът дали ще ни е много хубаво заради малко по-евтини горива хора като нас да ги избиват безмилостно ето така: Мариупол: Хроники от Ада (ВИДЕО, 18+). В това отношение обаче има много важен нюанс – не само ние, но и цяла Европа трябва да не си чупи моралния компас. Защото ако едни преглъщат, а други поглъщат, няма да стане!

ОЩЕ: Ембаргото върху руския петрол - кой лъже дали е по силите на България?

Автор: Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес