Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МОН не знае какво прави, но пък може и да се окаже добре накрая

25 януари 2016, 12:16 часа • 7091 прочитания

Министерството на образованието представя днес проектите на новите учебни програми за 2-ри, 6-ти и 8-ми клас. Те предизвикаха критики заради заложеното отпадане на творби като "История славянобългарска", "Хубава си моя горо" и "Къде си вярна ти, любов народна" от учебниците за 6-ти клас за сметка на "Робинзон Крузо" и "Моето семейство и други животни".

Зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева заяви в ефира на bTV, че че "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски не отпада, а ще присъства в учебния материал за 9 клас. Учениците могат да чуят за Паисий и още в първи клас - "зависи от учителя", заяви още зам.-министърът. Кастрева също така разграничи "История славянобългарска" като задължителна литература и заяви, че учениците ще чуят за Паисий Хилендарски като феномен в българската литература много по-рано от 9 клас. "Защо не вярвате на българския учител? Богатият набор от произведения, които трябва да бъдат изучени, изобщо не гарантират за качество”, посочи Кастрева.

Коментар на редактора

Днес слушах Кастрева и стигнах до три заключения:

Тя смята, че това, което прави МОН е в полза на ученика и учителите;

Тя знае, че сме в XXI, а не в XIX век и трябва нов подход към ученето;

Тя знае, че МОН си няма и на представа как да комуникира това, което прави и защо го прави.

Просветното ни министерство публикува някакви програми за някои класове, без да сложи мотиви към промените. Орязва произведения и после казва, че не са орязани, а преместени. Слагат се някакви добре звучащи предмети като "Предприемачество", а дори се предложи идеята в малките класове да се учи как се пише SMS. Същевременно издателствата казват, че няма да имат време да подготвят учебниците в определения срок.

Общото впечатление е хаос. Хората не разбират какво се случва, освен че МОН явно не може да се справи. Създава се масово чувство отказ от българското и глупост.

Всъщност днес се съгласих със зам.-министъра, че трябва нов подход към образованието и претрупаната задължителна програма натоварва както учителя, така и ученика. Децата сега не трябва да наизустяват, а да се учат да учат, а учителят трябва да може да проявява творчество. Нали затова е учител.

Намирам, че образователното ведомство наистина се опитва да вкара средното образование в XXI век. Определено обаче оставам с впечатлението, че си няма и на представа как да стане това. Искат чиновниците от МОН да бъдат модерни, но знаят какво е това само на теория. Както и се вижда от действията им. Кастрева говори с правилните идеи, но заучено... като по учебник.

Вярно е, че "История славянобългарска" е исторически извор и е труден текст за малките класове. Може да се премести в горните курсове. Не можеше ли обаче от МОН да обяснят защо правят всичко това, а не се защитават впоследствие от народния гняв. Защо махат "Хубава си моя горо" и "Къде си вярна ти, любов народна" и слагат "Робинзон Крузо" и "Моето семейство и други животни"? Какви са мотивите?

Всъщност може да стане и по-добре, че някои произведения отпадат от задължителната програма. Факт е, че децата не обичат задължителните четива. И "Робинзон Крузо" и "Моето семейство и други животни" съм чела, но "Под игото" го прочетох преди да ме задължат. Така децата, а и учителите ще могат да препоръчват литература, а произведенията на българските автори няма да бъдат задължение, а бонус към културата на нашите деца.

Днес водещият Антон Хекимян попита: "Сериозно ли мислите, че някой ще научи "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово", ей така по собствено желание". Ами, може да съм наивна, но го мисля. Защото простотията у нас вирее, но познавам много деца, които могат да имат по-иновативни идеи, да са по-големи родолюбци и да знаят много повече какво е състрадание и общество от нас порасналите.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес