Няма съгласие за ролята на новия антикорупционен орган, който е предвиден в законопроектите за борба с корупцията и на ГЕРБ, и на БСП. Това стана ясно след второто заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента. А днес (18 октомври) правосъдният министър Цецка Цачева каза, че така било по-добре, защото иначе КСНС щял да се намеси недопустимо в работата за парламента.
Коментар на редактора
Че цялата пушилка около този орган и законопроект е поредната димка е ясно на всеки с малко мозък в главата. Но е хубаво да посочим защо точно говорим за пушилка.
На първо място – от 2009 година т.е. още от първото правителство на Бойко Борисов България си има антикорупционен орган. За забравилите – казва се БОРКОР. По официално определение БОРКОР е "комплексен кибернетичен модел за централно планиране и разработване на ефективно действащи мерки и системи от мерки срещу корупцията". При това положение за какво ни е нов орган, който да събира и анализира информация, която да предава на прокуратурата и разследващите органи?
Тази причина е достатъчна, но има и още. И те се крият в самите законопроекти. Каква е основната разлика между тях? Караницата кой да назначава ръководството. Няма спорове относно срока за действие – 6 години по предложението на ГЕРБ, може би за застраховка да не бъдат погнати, ако загубят случайно властта, няма дори иновативни предложения като например ораганът да бъде избиран само от опозицията, да е с мандат колкото на избралото го Народно събрание и така да се гарантира институционална независимост поне на теория - защото в България всички са кумове и теорията трудно става практика.
При това положение за каква борба говорим – пак за кокала. Щом 2009 година не бяха поставени основите да я усмирим малко тази корупция от същите хора, защо сега да стане? Въобще ето така се създава среда, в която е по-добре да си говорим за Кубрат Пулев и Григор Димитров, щом не искаме и не искаме да "употребим" по главата на корупцията поне една "народна" боксова ръкавица, ако не смач с тенис ракета.