Дебатът предстои, рано е да се коментира къде ще е България в новата многогодишна финансова рамка (2021 – 2027) на ЕС. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов, подкрепен от вицепремиера Томислав Дончев, след като ЕК представи предложението си пред Европейския парламент и в него включи като отделна мярка възможността да се спират еврофондове за държави, в които има беззаконие, както и за държави с лошо финансово управление.
Коментар на редактора
За управляващите, начело с ГЕРБ, има една добра и една лоша новина. Добрата е, че геополитическата обстановка е такава, че не сме приоритет на Брюксел за оправяне. Полша и Унгария са далеч по-големи проблеми за ЕК и механизмът за върховенството на правото се предлага главно заради тях. Лошата новина за Борисов и компания е, че ще дойде време и за България.
Поне до момента Борисов така успява да лавира, че ЕС да не се захване сериозно с нас. Много добре знаят какви корумпирани душици властват в територията, наречена "България", но заради Путинова Русия Брюксел избира "по-малкото зло" - на власт да е все пак елемент, който не говори открито за Москва като рая на света, макар и този елемент да не пропуска възможност с действия – свои или на свои партньори, да се сложи на Вова Кремълски. Орбан, например, е далеч по-зле за брюкселските бюрократи. Но те почват да действат - с механизъм да се режат еврофондове само с квалифицирано мнозинство от 55% от членовете на Европейския съвет на ЕС, в които живеят поне 65% европейските граждани, далеч по-лесно ще бъде налаган контрол от Западна Европа и няма да може с единично вето всичко да се блокира. Да напомним, че в Съвета за сигурност на ООН точно с единично вето Русия блокира 13 резолюции за Сирия - е, Брюксел не иска да е така в ЕС и се задейства.
За България обаче добрата новина за ГЕРБ е лоша, а лошата е добра. С малки прекъсвания Бойко Борисов управлява от 9 години и така и не направи нито една струкурна реформа. Той не направи така, че с европейските пари българската икономика да получи тласък и да става все по-самостоятелна и конкурентна. Вместо това бяха изградени схеми за "усвояване" - вземаме едни пари, замазваме очи и после гледаме пак да вземем. Само че не става така до края на света – и Брюксел почна да действа.
По отношение на икономиката статистиката на Европейската комисия е показателна – за всеки проект с публично финансиране в България половината пари идват от ЕС. От всяка лентичка, която Борисов реже, половината трябва да я дава на Юнкер! Такава зависимост е нещо огромно, особено що се отнася до икономиката. Защото ако този поток намалее или пресъхне, Виденовата зима ще ни се види песен.
Катарзис ще има – болезнен, много болезнен. Цената ще я платим всички ние, българският народ. Като дойде време за плащане, дано се сетим да потърсим и КОЙто трябва за сметката. Нищо, че ще е късно – може поне следващият път да се сетим, преди да се докараме пак до положение тиква в пясъка, задни части – високо нагоре!