Първо беше диамантът, след това дойде графенът – и двете структури бяха определяни като „най-здравия материал в света”. Това обаче вече не е така – поне не и според ново проучване на учени от университета „Райс”.
Изследването е публикувано в Arxiv, учените успяха да определят и визуализират за просто око молекулната структура на карбина – материал, който идва от същото семейство, от което произлизат диамантът и графенът.
Репутацията на карбина като суперздрав материал датира още от 1967 година, но често е поставяна под въпрос и през последните 40 години няма прието от науката доказателство, че това е най-здравият материал, известен на човечеството. Причината – каринът всъщност не е в стабилно състояние. Но учените от университета „Райс” са намерили начин да стабилизират карбина при стайна температура, което им е позволило да проучат молекулярната му структура.
Оказва се, че атомната верига на карбина е повече от уникална – той има микроскопична решетка, много подобна на тази на близкия му братовчед диаманта. За разлика от диаманта обаче карбинът има 40 пъти по-висок модул на еластичност или т.нар. модул на Юнг. Този модул отразява коравината на даден материал – съответно карбинът печели първото място. Освен това карбинът е хем два пъти по-гъвкав от графена, хем два пъти по-здрав. А това означава, че потенциалът му като материл за промишлено производство на продукти е огромен.