Как мириши въздухът на другите планети? Хрумвал ли ви е някога подобен въпрос? Въздухът там със сигурност не е като нашият и съдържа съвсем други газове като вид и количество. За да разберат каква е атмосферата на Титан, най-големия спътник на Сатурн, учените извършват интересен експеримент.
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Специалистите приготвят изкуствена смес от газове, която по състав и структура ще бъде напълно идентична като тази на Титан.
При работата си учените използват данни, събрани от спектрометъра на космическия апарат Cassini. До този момент все още учените не са постигнали успех при възпроизвеждането на точния състав на смес от метан и азотосъдържащи газове, каквито има на спътника на Сатурн. В случай на успех, резултатите ще могат да дадат отговори на част от загадките, свързани с произхода на самия Титан и неговата атмосфера, която му придава мръсно жълт цвят.
Един от инструментите, намиращи се на борда на Cassini, е спектрометърът Composite Infrared Spectrometer. Точно той позволява определянето на спектралните линии на молекулите на определени химични съединения, които са част от сложната газова смес.
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Въпреки че на теория изкуственото пресъздаване на атмосферата на Титан изглежда доста лесно, на практика учените се сблъскали с редица проблеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
Още: Журналисти, богаташи такива, къде са ви пачките и кюлчетата?
Всички опити за успешно смесване на двата типа газове не довели до успех до момента, до който към тях не бил добавен газ от трети тип. Специалистите прибавили ароматни азотосъдържащи въглеводороди, които, въпреки своето название, не се наричат така, защото могат да се възприемат от човешкото обоняние, а заради особеностите на строежа на техните молекули. След въвеждането на този компонент спектрограмата на получената газова смес съвпаднала с данните от спектрометъра на апарата Cassini.
Следващата стъпка на учените е да определят кои точно ароматни азотосъдържащи въглеводороди имат отношение към загадъчния свят на атмосферата на Титан и нейното образуване.
Редактор: Анна Маринова
Още: Не се правете, прегърнете се: "Възраждане" и "Ново начало" заедно под Кремълската петолъчка
Още: Трудно се управлява държава, ако държава няма, г-н президент