Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кабинетът Борисов-Пеевски. Предложението, на което няма да може да се откаже

25 юни 2024, 11:35 часа • 13339 прочитания

След близо година на сглобки, некоалиции, меморандуми, задкулисие, което било станало предкулисие (по Петков), няма никаква причина да мислим, че тези проблеми на назоваването ще отпаднат.

Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство

Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията

Борисов вече предложи кабинет на малцинството, а не е особено трудно да се прозре какво стои зад това определение. Задачата е да се създаде правителство на ГЕРБ и ДПС, но това, въпреки неимоверния успех, който ПП-ДБ постигнаха с изпирането на Борисов и Пеевски, не е добър афиш за един кабинет, който иска да има някакъв минимален публичен имидж. В крайна сметка и Борисов, и Пеевски би трябвало да помнят летата, които избухнаха срещу тях и едва ли биха рискували с трето подобно. 

Какъв е изходът тогава? За пред лековерната публика - кабинет на малцинството, в който двама отговорни политици-евроатлантици проявяват национална отговорност, за да изведат страната от кризата (както винаги). Спасителната им поза допълнително се заздравява от отказът на ПП-ДБ да се включат в нова сглобка (закъснял жест, който едва ли ще им върне 50-те % избиратели, които вече изгубиха, понеже не разбраха, че тяхното разширяване извън дежурната подкрепа на отбран градски елит се дължеше на геройската и вече остаряла заявка да детронират Борисов, на акции тип "Росенец" и на обещания за "нулева корупция" от ранния Петков). На фона на общото безсилие и безалтернативност дуетът Борисов-Пеевски все по-убедено (поне до появата на Радев на хоризонта) ще внушава, че е единственият гарант за най-простото, но витално необходимо нещо: съществуването на държава. Казано малко по-точно, посланието гласи: единственият вариант да има държава, е тя да е дълбоко корумпирана - и по-добре да го приемете. 

Но това - както казахме за пред лековерната публика. Иначе е ясно: тъй нареченото правителство на малцинството е на 6 депутата от постигането на стабилност. Може съвсем спокойно (или нервно) да погледнем назад към Прехода и неговите добре изградени политически навици и традиции, за да прогнозираме с почти 100 % сигурност за предстоящата развръзка. А именно: предвид незавидните позиции на БСП, ИТН, прекъсналите възхода си "Възраждане", както и абсолютните новаци от "Величие", какъв според вас е шансът едни внезапно осъзнали мисията си да спасят държавата в последния момент и почувствали призива на добре предплатената национална отговорност депутати да се окажат независими - с други думи, да преминат в редиците на ГЕРБ и ДПС, както е ставало неведнъж досега? Сега са настъпили златните брокерски времена - онзи, който се е оказал в парламента, за да се реализира като добра сделка, ще получи предложение, на което не би могъл да откаже. 

Още: Стабилността като скеч: Борисов и ИТН ще са новите сценаристи на статуквото

Още: Борисов да попритвори вратата, че извън "Дондуков" лесно се изстива


Автор: Райко Байчев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес