Едно от трайните предизвикателства за пилотираните космически мисии е липсата на достатъчно кислород. На Земята хората дишат благодарение на растенията, които поглъщат "лошия" въглероден диоксид и отделят живителни глътки въздух. Как обаче да бъде набавен кислород за продължителни пътешествия в Космоса?
Още: Да сложим ръководната роля на Новото начало в член първи и да приключваме
Още: Първият час по религия в училище: "Ту-туу" с бъркане по дупките и мерзост
Решение на проблема предлага дизайнер от Великобритания, който е разработил изкуствено дишащо листо, съобщи "Дискавъри", цитиран от БТА.
Джулиан Мелхиори от Кралския колеж е създал "биологично функционално" синтетично листо от копринен протеин, което също като истинските поглъща въглероден диоксид, вода и светлина и отделя кислород. То се състои от хлоропласти - структурите в растителните клетки, отговорни за фотосинтезата.
Дизайнерът определя Силк Лийф като лека и лесно преносима кислородна фабрика за космически цели. Всичко, което й е необходимо, за да функционира, са светлина и малко вода.
Още: Путин убива деца: Нито празниците ще си разваляме, нито делниците. Не и с този президент!
Според изобретателя изкуственото листо може да намери приложение и на Земята. Големи пластове от същия материал могат да се използват като тапепи или за обвиване на сгради, за да осигуряват чист въздух в затворени помещения и на открито.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин не е лош човек. Той изобщо не е човек - и човече не е (ВИДЕО)
Още: Игри на вотове или как да си заработим депутатската заплата така, че всички да видят