Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Facebook - виртуално-реалният КОЙ

22 март 2018, 09:39 часа • 3710 прочитания

Безспорно една от големите световни новини тази седмица, ако не и най-голямата, е скандалът "Cambridge Analytica", в който се забърка най-популярната социална мрежа в световен мащаб - Facebook. Скандалът може да се опиеш само в две думи - Big Brother. В повече думи - без особена съпротива Facebook позволява на Cambridge Analytica да събере чувствителни данни на 50 млн. потребители на социалната мрежа и с тази огромна база информация да разработи поведенчески алгоритъм относно политическите нагласи и възгледи на тези хора, като с помощта на този алгоритъм да влияе на политическия им избор.

Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко

Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край

Коментар на редактора

Само идиот не знае, че огънят изгаря. В случая с Facebook обаче огънят е бавен, а не буен. И дори най-умните и най-големите всезнайковци не разбират кога точно са се сварили в тихо къкрещата тенджера.

Проблемът е изключително сериозен, защото касае начина на живот на огромен брой хора. И е логично да последва лавина от въпроси, която да не спира. Сега знаем за 50 млн. - но за колко още не знаем? Защо скандалът тръгна сега, след като за Cambridge Analytica се знаеше още преди над година - и то за връзката с Доналд Тръмп и Brexit? Ще има ли наказание за галеното дете Марк Зукърбърг и какво?

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Мнозина ще кажат какво толкова? Хората нямат какво да ядат, с Facebook ще се занимаваме. И точно това мислене прави така, че да няма какво да се яде. Защото за да има ядене, трябва и акъл. Но собствен, а не нечий друг, маскиран като общ. Не вярвате ли - огледайте се около вас. Защо за мнозинството родители най-важното е децата им да се добре образовани? За да имат по-добър шанс в живота. А какво е доброто образование? Способността да мислиш, да избираш как да живееш, без някой да ти казва и да носиш последствията от избора си. При това положение  защо трябва да се примиряваме някой - в случая събирателният образ "Facebook", да ни казва каквото и да е? Само защото сме толкова пристрастени към воайорството и не можем да натиснем "log out"? Ако наистина е така, толкова по-зле за нас. Защото който живее, само за да яде, всъщност не живее, а живурка. Точно както твърде често в България. А огънят може да създава, не само да руши - само трябва да бъде контролиран, не той да контролира ...

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес