Администрацията на американския президент Доналд Тръмп може да се опита да сключи опростена сделка за редкоземните метали на Украйна, за да стигне бързо до споразумение и чак след това да договори подробни условия - например каква част от огромните украински ресурси да стане собственост на САЩ. Това съобщава агенция Reuters, позовавайки се на двама души, запознати с дискусиите за ценните минерали на нападнатата от Русия страна.
Още: Кръгът на Тръмп беснее и изнудва Украйна за природните ѝ богатства (ВИДЕО)
Новината идва, след като миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски отхвърли подробно предложение на САЩ, според което Вашингтон щеше да получи 50% от критичните минерали на Украйна. Те включват графит, уран, титан, литий - последният от които е ключов компонент в батериите за електрически автомобили.
Всъщност стана ясно, че предложението на администрацията на Доналд Тръмп към Украйна за достъп до редкоземни метали далеч надхвърля добива на минерали. Искането включва също петрол, газ, пристанища и друга инфраструктура, твърди Daily Telegraph, позовавайки се на проектодокумента. Тръмп е искал САЩ да вземат половината от настоящите приходи на Украйна от добив на ценни ресурси, както и половината от стойността на „всички нови лицензи (за добив на ресурси. - бел. ред.), издадени на трети страни“: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна.
Снимка: Getty Images
Тръмп иска първоначална сделка, за да има основа
Този епизод ясно показа, че постигането на пълна сделка ще отнеме време, казват източниците на Reuters. Само че Тръмп иска да има пакт с Украйна, преди евентуално да разреши по-голяма американска военна подкрепа за Киев или да продължи с опита за посредничество в официални мирни преговори между Украйна и Русия за прекратяване на войната. Доколко това е прието като "посредничество", а не като заемане на страната на агресора, вижте: "Тръмп щеше да преговаря с Хитлер, ако беше президент тогава". САЩ губят всичките си лостове спрямо Русия (ОБЗОР - ВИДЕО).
Зеленски обаче устоява и не се съгласява с ултиматуми от екипа на Тръмп. Показателно е как той е отказал да подпише сделка за ценните метали по време на Мюнхенската конференция по сигурността въпреки натиска това да стане без преразглеждане и на момента: За историята: Зеленски не се огъна пред САЩ за редкоземните минерали (ВИДЕО).
Пратеникът на Тръмп за Украйна Кийт Келог е в Киев тази седмица, за да обсъди параметрите на пакта и какво е необходимо на Украйна в замяна на подписването му.
На въпрос дали американските представители ще продължат да се стремят към сделка, съветник на Тръмп, говорейки при условие на анонимност, казва за Зеленски: „Абсолютно, трябва да върнем този човек в реалността.“ Белият дом не е коментирал официално.
Още: Лавров показно се подмаза на Тръмп още преди той да атакува Зеленски (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Оръжие срещу минерали: това ли е големият спор?
Натискът за сключване на сделка продължава въпреки задълбочаващия се разрив между Тръмп и Зеленски. Републиканецът нарече украинския президент „диктатор без избори“, след като Зеленски заяви, че Тръмп е попаднал в руски дезинформационен балон - отговор на думите на американския президент, че Украйна е започнала войната.
Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"
През последните три години Съединените щати са предоставили десетки милиарди долари военна помощ на Украйна , а Тръмп заяви, че американските инвестиции в украински минерали могат да гарантират, „че под някаква форма ще си върнем тези пари“. Той настоява Киев да предостави на САЩ концесии за добив на полезни изкопаеми на стойност 500 млрд. долара като признание за помощта на Вашингтон.
Източниците на Reuters твърдят, че за Тръмп е важно да може публично да сигнализира на американския народ, че САЩ си възвръщат помощта.
Зеленски вече заяви ясно - тази помощ не се равнява на 500 милиарда долара - цифрата, по думите му, е много по-ниска: Зеленски: САЩ не са ни оказали помощ за 500 млрд. долара. Не мога да продам държавата (ВИДЕО).
Не е ясно до каква степен първоначалното предложение на САЩ е било формулирано като компенсация за минали доставки на оръжие или за бъдещи вноски.
Източник, запознат с въпроса, казва, че Украйна е готова да сключи сделка с администрацията на Тръмп. И друг източник на агенцията също казва, че Киев може да се съгласи на сделка, но тя не трябва да изглежда като първото предложение на Щатите.
Публично Тръмп заяви, че е готов да съживи сделката за Украйна, но предупреди, че това няма да се хареса на някои хора. Той също така настоя за пореден път, че Украйна трябва да проведе избори и да спре да отлага този процес. Изтъкна и признанието на Зеленски за „липсващи средства“ - трябва да знаем къде са отишли американските пари за Украйна, каза за пореден път президентът на САЩ.
Trump claims he's ready to revive the deal on Ukraine, warning some won't like it. He also insists Ukraine must hold elections and stop delaying the process. He pointed out Zelensky's admission of "missing funds" and believes only he can negotiate with Russia to end the war.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) February 20, 2025
The… pic.twitter.com/cHA3i0ewQE
Тръмп копира Китай
Има няколко подхода, които се обсъждат в Белия дом, за това как да се сключи сделка с Киев през следващите седмици - необичайно бърз срок за един сложен сектор, в който споразуменията обикновено включват частни компании и държавни структури, а не правителства.
Преразгледаният и опростен подход ще помогне на САЩ да избегнат многобройните правни и логистични пречки и ще им даде време да договорят подробностите по разработването, включително разпределението на приходите, на по-късен етап.
„В миналото САЩ не са използвали замяна на природни ресурси срещу помощ, но това е изпитан инструмент в наръчника на Китай за минерали“, казва Грейслин Баскаран - директор на програмата за сигурност на критичните минерали в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Още: Тръмп нервничи и премина към директни обиди на Зеленски. Канада и Австралия подкрепиха Киев
Снимка: Getty Images
Украйна е силно заинтересована от изграждането на по-задълбочени икономически отношения и отношения в областта на сигурността със САЩ и от намирането на начин да се признаят значителните американски инвестиции, които вече са направени в бъдещето на Украйна, казва Тайсън Баркър - бивш заместник-специален пратеник на САЩ за икономическото възстановяване на Украйна.
„Украинците са повече от готови да предоставят допълнителни предимства на САЩ под формата на привилегирован концесионен достъп до критични минерални ресурси като признание за милиардите долари, които американските данъкоплатци са вложили в Украйна“, каза той. „Това е нещо, което украинците планират от известно време".
Още: Тръмп вбесен: Финансовият ми министър бе третиран доста грубо в Киев, а Зеленски е спал
Баркър заяви, че някои подобни условия ще трябва да бъдат предложени и на други държави, които са предоставили голям принос на Украйна по време на войната, включително Канада, Великобритания, Япония и ЕС.
Руската армия пък е близо до гигантско находище на литий в Украйна. Киев и Съединените щати трябва да обсъдят съдбата на минералните находища в районите, завзети от Русия, заяви Зеленски, като постави въпроса дали ресурсите в тези земи няма да бъдат дадени на руския диктатор Владимир Путин и неговите партньори Иран, Северна Корея и Китай.