Началото на учебната година наближава и във форумите се трупат въпроси на развълнувани родители, които търсят най-доброто и сравняват чанти, дрехи, пособия. Актуален е и въпросът дали първокласникът трябва да има мобилен телефон, който да носи в училище.
Още: На гол тумбак чифте пиратки: Добре сме дошли в Шенген
Още: КЕВР ще бие Пеевски когато заговори просто и ясно
Вярно е, че животът днес предлага много повече за консумиране, но е и вярно, че все повече деца се откъсват все по-рано от специфични дейности, които допринасят за интелектуалното и моралното им развитие. А това се отразява все по-осезаемо в поведението им и последиците са трудно поправими.
Нищо няма да му стане на ученика, ако е с раницата от миналата година. Ако дори в първия клас тръгне с раницата на по-големия си брат или сестра. Нищо няма да му стане, ако не е с нови обувки и дрехи. Или поне няма да се отрази на знанията и уменията му.
Времето, вложено във вглеждането в тях обаче може да лиши и измести фокуса от други, по-важни неща. А най-сериозният фактор при отвличането на вниманието са мобилните телефони. Много училища въведоха правилото да взимат устройствата на децата. Темата се коментира достатъчно дълго време и е ясно, че негативите от комбинацията "телефон и дете" са повече, но има родители, които смятат, че е нещо напълно нормално ученик в първи клас да има GSM и да го носи в училище. А когато родителят няма против, е много трудно да обясниш на детето в клас защо не може да ползва телефона си.
Още: 2025-та настъпи благодарение на нас
Още: Пеевски бръкна в контакта: Късото съединение с тока е заради политиците
Истината е, че от първи до четвърти клас малките ученици са непрекъснато със своя преподавател и имат самостоятелна стая. Излизат на двора с учителката си и ако се наложи тя се свързва с родителя. Малките деца не са наясно с правилата, а мобилният телефон често е пръв враг на реда и дисциплината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко
Затова нека улесним учителите и започнем битката с ненужното общуване с технологиите, тогава, когато наистина няма нужда от тях. Нека смартфонът не изпреварва и замества времето, в което детето трябва да оцветява, разлиства, попълва, рисува, пише – всички действия, които водят до развитието на неговите умствени способности и го учат да мисли, а не да се вглежда само в създаденото от друг (често със съмнително качество и послание).
По-важно е детето да може да се разбере със съучениците си с думи и чрез съвместни действия, а не да стоят едно до друго, втренчени в телефона, със схванати вратове.
Да, сега всички имат телефони, понякога и от детската градина, но не се страхувайте да кажете "Не". Не се страхувайте да бъдете различни, не се страхувайте да изкарате детето от стадото... Така давате пример и на него.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
Децата днес имат нужда от по-малко суета и повече време за истински важните неща.
Автор: Евгения Гигова