Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Битката за службите може да разглоби сглобката

22 септември 2023, 08:40 часа • 8724 прочитания

Да бъдат ли под обща шапка военното разузнаване и ДАР (Държавна агенция "Разузнаване")? Да се ограничат ли правомощията на президента за контрол върху службите и кой да командва тези важни лостове за управление на държавата - ето това е ключът към всички важни неща, които ще се случат в българската политика в най-скоро време.

Спорът за службите е всъщност нещото, което реално може да разглоби сглобката. Борисов, в своя специфичен стил ту да подкрепя, ту да отхвърля, разклати силно лодката, в която седи и самият той. И колкото и да изглежда, че битката се води по оста президент-парламент, тя има и банкянски измерения.

ОЩЕ: Кирил Петков с първи думи за оставката на Атанас Атанасов (ВИДЕО)

Оставката на ген. Атанас Атанасов от шефския пост в комисията за контрол на службите беше напълно логична реакция на Борисовото отмятане. И ако вярваме на Христо Иванов, лидерът на ГЕРБ наистина не е благоволил поне по телефона да каже на Атанасов, че няма да подкрепи предложените реформи.

Като един почти равноправен партньор в НЕкоалицията, ДПС също взе отношение чрез своя вече утвърден говорител, концептуалист и вероятен лидер в сянка Делян Пеевски. "ДПС преосмисли подкрепата си за обединяване на двете разузнавания. Вече се разбра, че от ГЕРБ няма да има подкрепа за сливането на службите, няма да има подкрепа и от нас", каза той и изрази увереност, че това няма да разклати управлението.

Заради Борисов: Атанас Атанасов се оттегли като председател на комисията за службите

Ние добре знаем, че временно заетите с управлението на държавата никога не признават каквото и да било разклащане до мига, в който това разклащане не ги събори. Така че не очакваме от никого, най-малко от Пеевски и Борисов, подобно потвърждение.

Но както винаги има едно "ако". Ако ПП-ДБ си затраят и по този въпрос, ако за пореден път се откажат от преследване на поставена цел, ще имат проблем. Затова стъпката на Атанасов е логична и правилна. Не може до безкрай да се играе по свирката на онези, срещу които си повел електората си. А и поведението на Борисов наистина е подигравка - след като си коментирал принципна подкрепа за реформи, е добре да коментираш отново със същите партньори, че си преосмислил позицията си, а не да го обявяваш пред медиите.

Сега вместо Атанасов с горещия картоф "реформа на службите" ще трябва да се заеме Бойко Рашков. Познавайки начина му на действие, той едва ли ще цепи басма на Борисов, но задачата безспорно е с повишена трудност. Промени без герберска подкрепа няма как да се случат. Но дори с цената на разтурване на сегашното мнозинство, принципите трябва да се отстояват.

Впрочем, по света има предостатъчно примери как действат разузнавателните служби. Проблемът съвсем не е в това, че добрите практики са неприложими у нас. Напротив, можем да вземем най-доброто от чуждия опит, като по този начин ще постигнем и по-добър синхрон и взаимодействие.

Но явно някой не иска това да се случи. И все по-видимо става, че службите ни са под руски контрол, че са пробити, както се казва. Факт е - шефовете им са назначени от служебен премиер, който пък е назначен от президента. Нямаме нужда от повече обяснения за да повярваме в необходимостта от промяна. Колкото по-скоро се случи тя, толкова по-бързо руските другари ще останат с пръст в устата.

Дали обаче Борисов и Пеевски са окей с това?

Автор: Стефан Стефанов

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес