Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бежанците - гореща политическа стока!

28 ноември 2016, 09:39 часа • 3796 прочитания

Нагнетяването на напрежение по отношение на бежанците трябва моментално да спре. Това е категоричното ми мнение след медийната, а и не само, истерия от петък насам (25 ноември).

Изключително важно е да се запитаме как стигнахме от история с болни от краста и малария хора до бунт "с камъни и дървье". И да се замислим какво стои зад думите на някои политици от 25 ноември насам.

Например – защо Бойко Борисов толкова бързо обяви бунтът в бежанския лагер в Харманли за организиран? Кой печели от организиран бунт там и чий рейтинг отива нагоре, когато "бунтът бъде потушен"? Защо лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов повтаря като латерна пред всяка медия, че в регистрационно-приемателния център в Харманли има нелегални мигранти? Не се ли намират там единствено хора, които са в процедура за установяване може ли да получат бежански статут т.е. България е приела, че може да минат процедурата и не ги е върнала моментално на Турция? Ако не се намират само такива хора – защо не биват връщани или в Турция, с която имаме споразумение за реадмисия, или в Афганистан, с коготo също имаме такова споразумение? Какво пречи да бъдат връщани – само бюрокрация ли или нежелание, за да се ползва политическият ефект от бежанците? Какво правят сценаристи на "Шоуто на Слави" на митинги заради бежанците – след като референдумът им за приемане на мажоритарна система за избор на депутати в два тура с абсолютно мнозинство не се превърна моментално в закон заради 12 000 гласа по-малко? Система, която всеки политолог и политик с малко повече акъл отрече, но за която Иво Сиромахов и Цветан Цветанов си гукат нежно-нежно – видя се много ясно от записи като ТОЗИ.

Всеки от нас да го затворят на място, в което може да живеят нормално 300 души, но има 3000, ще се изнерви и ще стане агресивен. Всеки от нас ще е агресивен, ако знае, че лекарят, който може да му помогне, има още 2999 пациенти. И за да не се стига до такова напрежение, трябва да има предварително планиране, да има предвиждане до какво може да се стигне, да има държава. Трябва, но няма.

При криза абсолютно винаги е редно да си задаваме следния въпрос: КОЙ ИМА ИЗГОДА? Кой има изгода, когато съвсем скоро предстоят предсрочни избори и трябва да се трупа рейтинг? Нека да следим процесите, вместо да изпадаме в истерия. Защо не изпаднем в истерия, че от 4 млрд. лева, откраднати от КТБ, само 400-450 млн. лева щели да бъдат върнати по официална оценка? Мен лично това ме прави по-истеричен – че същите тези, които ни окрадаха парите, ни бутат към SS-овски мерки по отношение на мигрантите и ни карат да се държим като зверове! И не издумват и дума как кражби като КТБ си остават там някъде, в историята, как съдебна реформа няма т.е. няма справедливост и вървим по пътя на съдия Линч. Само че стигне ли се дотам, тези, които си играят по темата, накрая могат да я изпитат на гърба си!

Автор: Ивайло Ачев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес