05:58 четв  3 апр 2025

Автомобил-робот ще превозва ранени бойци и военни товари

05 август 2014, 10:36 часа • 2035 | прочитания

Опитен образец на автомобил-робот разработиха специалисти от американската компания TORC Robotics, Технологическия университет във Вирджиния и изследователското подразделение на американската армия Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division.

Още: Рефреш: Доган се опитва да си върне образа на балансьор. Уви, без успех

Още: BG-Alert: Гориш, бай Пешо, ако не си оправиш нотификациите в телефона

Машината се казва GUSS (Ground Unmanned Support Surrogate) и е предназначена да следва военнослужещите по време на бойни операции.

Автомобилът-робот ще превозва необходимите на войниците боеприпаси и продоволствия и ще евакуира ранените по време на битка хора.

В основата на GUSS стои военният джип Internally Transportable Vehicle (IVT). Размерите му са скромни, благодарение на което той лесно се побира в товарния отдел на транспортния хеликоптер Chinook или летателния апарат V-22 Osprey. За възприемане на околната среда роботът-автомобил е оборудван с лазерен скенер LIDAR и няколко камери, данните от които се събират от бордови компютър. От своя страна компютърът съхранява в паметта си триизмерна карта на околното пространство. Това позволява на колата да се придвижва самостоятелно в автоматичен режим или да бъде управлявана от войник-оператор, използващ пулт за дистанционно управление Tactical Robotic Controller.

Още: Кой ще надделее в сблъсъка между европрокуратурата и българската? Анкетата на Actualno

Още: "Икар" с леки редакции в полета

Превозното средство е високопроходимо и може да преодолява дори пресечени местности, използвайки своите електронни „очи“ за откриване на препятствия и за избор на най-безопасен маршрут.

В нормален режим на работа GUSS следва специален „фар“, който някой от войниците трябва да носи със себе си. В такъв режим автомобилът поддържа предварително зададено разстояние, ускорявайки или забавяйки скоростта си на движение според конкретната ситуация. Той може да превозва до 725 килограма товар, което позволява да се облекчи товара, носен от войниците в едно подразделение средно с 18-20 килограма.

Едновременно с това операторът може да програмира автомобила за изпълнението на редица задачи. Средната скорост на придвижване по време на подобна „мисия“ на робота е 10-13 километра в час.

В случай на нужда, войниците могат да деактивират системата за автоматично управление на GUSS, превключвайки към стандартен режим на управление с помощта на волан и педали.

Още: Кръв, кърма и още нещо. Кой им плаща на тия, бе?

Още: Отговорът на всички въпроси е 41

Първите изпитания на автомобила вече са проведени по време на учението RIMPAC 2014 на остров Оаху, Хавай. Резултатите от тестовете са отлични.

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch