Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Афроамериканците трябва да спрат да играят с картата "расизъм"

11 август 2015, 10:25 часа • 12999 прочитания

Преди година в американския град Фъргюсън застреляха чернокожо момче, което предизвика отдавна невиждани протести, нападки на расистка основа, взаимни обвинения в дискриминация. Вчера там бе обявено извънредно положение, след като младеж бе ранен при престрелка с полицаи при демонстрация. Според полицията той е стрелял срещу служителите на реда и те са отвърнали, ранявайки го. Размириците продължават.

Коментар на редактора

Расизъм в САЩ има. Въпреки всички писани и неписани правила за толерантност, въпреки че институциите и водещите компании се стремят да наемат хора с различен цвят на кожата, за да демонстрират колко са „диверсифицирани“. Извън Вашингтон, Ню Йорк и другите големи градове расизмът съществува, особено много сред т.нар. rednecks – бели жители на дълбоката провинция, обикновено с ниски доходи и незавършено средно образование.

Има обаче и нещо друго. На по-високите нива в американското общество възможността да бъдеш обвинен в расизъм като че ли се превърна в по-голяма заплаха от самия расизъм. Доста представители на малцинствата (в никакъв случай всички) се научиха да се възползват от това. Сега всеки път, когато някой с различен от белия цвят на кожата бъде арестуван за престъпление, бъде уволнен или бъде пренебрегнат за сметка на друг на работното място, се надава вой, че е дискриминиран. Независимо дали в действителност не е виновен, некадърен или неквалифициран.

Очевидно изминалото време от отмяната на сегрегацията не е излекувало раните. Но ако афроамериканците искат да получат справедливо отношение, трябва да се борят за правилните каузи. Събитията преди година във Фъргюсън бяха предизвикани от нещо, което в основата си бе просто криминален случай. Фактът, че се превърна в катализатор на напрежение, показва, че в обществото има много тлеещи под повърхността проблеми, които са само напудрени с предполагаеми решения. Самите чернокожи обаче трябва да се включат в разрешаването им и то не чрез повсеместни размирици, а чрез усилия за промяна на стереотипите, в които биват поставяни.

Всъщност същото важи за всички малцинства в Щатите, особено на фона на безумните изказвания на кандидата за президент Доналд Тръмп, който при цялата си изродщина привлича достатъчен за притеснение брой последователи.

Ако малцинствата продължат да си „измислят“ случаи на дискриминация, това ще дискредитира иначе безкрайно справедливия им стремеж към равенство в дългосрочен план. Нужна им е правилна посока, в която да насочат енергията си. Дано да я открият.

Автор: Деница Райкова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес