А какво правим, ако Хазарта е прав?

23 септември 2022, 09:00 часа • 25221 | прочитания

Да искат социолозите доказателства от Ицо Хазарта за твърдението му, че на миналите избори са им искали пари, (и то много), за да завишят процента на партията, е не само безполезно, но и невъзможно. Просто има сфери, в които доказването от такъв тип няма как да стане. Искането и даването пари с цел купуване на влияние, включително и предизборно, е точно такова нещо - реално съществуващо, но почти напълно недоказуемо.

Още: BG-Alert: Гориш, бай Пешо, ако не си оправиш нотификациите в телефона

Още: Кой ще надделее в сблъсъка между европрокуратурата и българската? Анкетата на Actualno

Впрочем, социолозите може би трябва да са благодарни, че по техен адрес се изказва един цапнат в устата рапър, на когото най-вероятно не му се занимава с тях. Защото можеше да стане дума и за разследване. И тогава работата би била дебела.

Въпросът изобщо не е в това политиците дават ли пари на социолозите - публична тайна е, че се дават. Въпросът е за какво точно. "Изкарай ме по-напред" е ключовата фраза: и неведнъж сме забелязвали резултати, които някак изглеждат като по заръка. Хората се подлъгват, че еди-кой си уж по-приемлив за тях ще влезе, само защото социолозите "му дават" еди-какви си проценти. 

Ако нещо липсва в изказването на Хазарта, това наистина е името на агенцията, но той има право и да не го каже. Защото конкретиката може да се хареса на аудиторията, но както вече споменахме - може да не се хареса на онези, дето искат доказателства за всичко очеизвадно, щото иначе те чака безпристрастният и многоуважаван български съд.

Още: "Икар" с леки редакции в полета

Още: Милиони форевър: Няма край тази странна любов на Бойко Борисов към магистралите

Социологията е едно такова нещо, което може да вкара не само избирателя, но и политиците в тежка заблуда. Най-пресният пример: Борисов беше приспан с хубави приказки за победата на ГЕРБ и никой не можа да предвиди, че ще бъде изпреварен от Слави. И никой не позна и резултата на "Продължаваме промяната". 

"Доверието към социологическите агенции не се формира от коментари на политически партии по отделни случаи. Формират го професионалистите в бранша с работата си, като още в деня след вота става ясно каква информационна стойност са донесли проучванията им по време на предизборната кампания." Тази позиция на "Промяната" е достатъчно убедителна. Винаги в нощта на вота става ясно кой от социолозите каква работа е свършил. И за кого.

Ако Хазарта е прав, цифрите са си сериозни, скъпи сънародници. Сто бона за един процент! Ами за десет? Ако си нямате кюлчета у чекмеджето, спукана ви е работата.

В раздразнилото социолозите интервю Хазарта казва и други неща. Например това, че повече от месец в последното Народно събрание депутатите от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" са стояли в кафенето на парламента с цел да провалят заседанията и в голяма част от случаите са успели. И с право рапърът ги пита дали не могат някъде другаде да си пият кафето - извън парламента. "Това можете да го правите и без да сте депутати" - всеки от нас би се съгласил, така е.

Още: Отговорът на всички въпроси е 41

Още: Кабинет или избори? Каквото и да предпочитате, решават други

Истината е, че процентите ги даваме всички ние. Не че някой ще ни даде по сто бона за процент, но всяка стотна от този процент може да е решаваща. 2 октомври не е толкова далеч. И имаме (отново) възможност да направим така, че желаещите да пият кафе да си го правят по родните места, без да са депутати.

 

Автор: Стефан Стефанов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес