Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3D строителни принтери "печатат" сгради с всякакви размери

23 юни 2014, 10:01 часа • 5447 прочитания

Обикновените триизмерни принтери могат да създават малки обекти, а промишлените принтери са способни да „печатат“ големи компоненти и автомобилни детайли. Строителните 3D принтери имат възможност да създават дори цели жилищни сгради. Но при всички видове машини от този тип стои едно основно препятствие –те трябва да са по-големи от създавания от тях обект. Този проблем обаче вече е разрешен от специалисти от Institute for Advanced Architecture в Каталония.

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Изследователите са разработили няколко триизмерни принтери-роботи, способни да „печатат“ сгради с всякакви размери, като самостоятелно се преместват по територията на строителната площадка.

Идеята е блестяща от архитектурна гледна точка, тъй като създаването на триизмерни структури от бъдещето ще се случва в рамките на един непрекъснат процес.

Екипът от роботи, наречени Minibuilder, се отличава със съвсем скромни размери. Най-големият от „строителите“ е с ширина от едва 42 сантиметра. В екипа са включени общо четири робота, изпълняващи самостоятелно своите задачи, но координиращи действията помежду си. Управлението на роботите се осъществява от централен компютър. Машините се „ориентират“ в пространството с помощта на своите вградени датчици и система за локално позициониране.

Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите

Още: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня

Първият робот се нарича Supplier. Той изпълнява най-елементарната, но много важна роля – доставя течен строителен материал на останалите „членове“ на екипа.

Роботът Foundation полага основите на бъдещата сграда с помощта на своята печатаща глава. С увеличаване височината на постройката, главата се издига все по-високо, докато не достигне максимална възможна височина. Тогава на помощ се притича роботът Grip. Придвижвайки се във вътрешността на „строежа“, той слой след слой създава стени, изсушавайки ги на момента чрез специален нагревател. След това машината превключва и на финален режим на работа – „отпечатване“ на тавани, подове, прозорци и врати.

Последният член на строителния екип роботи е Vacuum. Той се прикрепя чрез вакуум към сградата, движи се нагоре и надолу, заглажда повърхността и укрепява чрез натиск на определени места стените на постройката.

Първото съоръжение, създадено от роботите, е художествена демонстрация, разположена на открита площадка на Музея по дизайн в Барселона. Работата в това направление в бъдеще ще доведе до създаването на многобройна група роботи-строители, които ще строят всякакви по вид и размери сгради. Това ще улесни хората и ще ги избави от тежък, монотонен и нискоинтелектуален труд, коментират авторите на идеята.

Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа

Още: Рахат ли са депутатите под корпулентна сянка: Процедурата по избор на главен прокурор ще покаже

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес