Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2022 година. Усеща се като 2013 година

17 юни 2022, 09:39 часа • 6530 прочитания

Минат - не минат две-три години и пак сме по площадите. Не защото много ни харесва, а защото у нас промените настъпват твърде бавно. Огромната маса от българския народ е инертна и докато не се събуди и види в какво блато е затънала държавата, ще продължим да сме най-зле. Първи по корупция, първи по бедност, първи по чувство за безизходица. С най-отвратителните пътища, с лошо образование и отсъстващо здравеопазване. Всичко това може да иде в историята, само ако във властта влязат почтени хора. И те влязоха. Започнаха да опитват да променят нещата. Но когато настъпиха мафията, срещу тях беше излята всичката помия, която може да се изфабрикува.

Още: На гол тумбак чифте пиратки: Добре сме дошли в Шенген

Още: КЕВР ще бие Пеевски когато заговори просто и ясно

Свалянето на председателя на Народното събрание Никола Минчев извади на светло новата коалиция, за която всички знаем, но ИТН доскоро отричаше да е част от нея. Дискусията по това сваляне много наподобяваше дебати по вот на недоверие. Тя просто изпревари този вот и се превърна в нещо като репетиция за него.

125 се оказаха феновете на Борисов в Народното събрание. Тоест, механичният сбор между ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН има потенциала да се превърне в нова управляваща коалиция.

Така стоят нещата – годината е 2022, но се усеща като 2013. Тогава хората напълниха площадите, бесни от издигането на Пеевски за шеф на ДАНС, бесни и от некадърното управление.

Още: 2025-та настъпи благодарение на нас

Още: Пеевски бръкна в контакта: Късото съединение с тока е заради политиците

Със сигурност сега отново ще има протести. Вече има. И те ще бъдат още по-многобройни. И още по-яростни, защото на всички вече им писна от постоянно възкръсващите мафиотски модели.

Сегашните протести обаче ще бъдат и малко по-различни. Днешната ситуация, колкото и да е критична, съдържа и поводи за оптимизъм. Първо, ние вече видяхме, че има честни и можещи хора, които са готови да се включат в управлението на страната. Второ, видяхме как могат да бъдат спрени кражбите. Механизми има, остава само важният детайл – работеща прокуратура и реална съдебна реформа. И трето, обществото е някак по-обнадеждено, че промяна е възможна. През 2013 не беше така.

Но има и други разлики. Тогава мафията все още не беше показала докъде се простира пълната ѝ мощ. КТБ не беше съборена и нито Борисов, нито Пеевски бяха толкова могъщи. Последното се превърна в ключов фактор за укрепването на порочния управленски модел, базиран върху присвояване на публични средства, включително отклоняването им към партийни централи.

Важна разлика е и падането на някои заблуди. Първата от тях е, че Слави Трифонов се бори срещу статуквото. С гласуването на оставката на Никола Минчев и с разцепването на парламентарната група на ИТН вече за никого не е тайна с кого и за кого играе Слави. Малко вероятно е някой да продължи да му вярва и да гласува за партията му. Затова и процентите, които ще вземе на следващите парламентарни избори, ще бъдат около граничните 4 на 100 - минимума за влизане в Народното събрание. А може би именно затова ИТН са се хванали за ГЕРБ като удавник за сламка – защото после я ги има, я не.

Още: Борисов и фабриката на девети

Още: Пиши "Украйна" и да бягаме

Най-шокирани вероятно са избирателите на "Възраждане" – техните "патриоти" са рамо до рамо с ДПС. Техният вожд и учител Костадинов е пръв приятел с Борисов – ни веднъж не чухме някакъв намек за ревизия на предишното управление.

ОЩЕ: Костадин Костадинов изпита на гърба си "любовта" на гласоподавателите (ВИДЕО)

Затова разумните хора едва ли ще продължат да го подкрепят. Вече няма анти-ковид мерки, няма маски и ограничения. А "Възраждане" спечели подкрепа точно с позицията си срещу тези ограничения. Сега какво ще предложи? Голо русофилство? Едва ли и на тази платформа ще се закачи повече от един файтон хора, а има и конкуренция в сектора. Но предвид нивото на облъчване в социалните мрежи, Костадинов не е за подценяване, особено при апатия от страна на тези, които виждат, а не на които главата им е пълна с кемтрейлс.

Ако намеренията на Борисов да се върне във властта с нова коалиция са сериозни, трябва да знае, че го чака народният гняв – също толкова сериозен. Не са изключени и нови санкции по "Магнитски". Ако не го е страх, да продължи напред. Досега се сблъска главно с младежи и засега се чувства победител. Следващото му стълкновение обаче ще бъде като челен сблъсък с товарната композиция. Тя иде!

Автор: Стефан Стефанов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес