Теменужка Петкова: Новата ядрена централа може да не е в Белене

11 септември 2020, 07:30 часа • 10380 | прочитания

Новата ядрена централа може да не е в "Белене". Това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която присъства на представянето на енергиен анализ от КНСБ.

Още: Разкрития: Преговорите за "Боташ" - с тайни срещи на министри и без протоколи и записки

Още: След митата: Kитaйcĸи oнлaйн тъpгoвeц пoвиши цeни за CAЩ c 377%

България се нуждае от нови ядрени мощности, но може да не бъде довършена АЕЦ "Белене".

"Ние говорим за необходимост, за въвеждане на експлоатация на нова ядрена мощност след 2030 година, която ще бъде от 2000 мегавата, но не е казано къде", каза Теменужка Петкова, цитирана от 24 часа.

Скептични за изграждането на централата са и синдикатите.

Още: Руската промишленост е в преход към рецесия, ако не броим военната индустрия: Оценка на НПО на руския военен министър

Още: Очаква се сериозна промяна в цената на природния газ

"Лично аз съм известен скептик, че ще видим АЕЦ "Белене" в някоя от следващите години по една основна причина, че както искаме, а ние искаме изцяло на пазарен принцип, сметката много трудно ще излезе, на който трябва да инвестира", заяви Пламен Димитров.

Министърът обаче беше категорична, че страната ни не може да работи към този момент без ядрена енергетика и въглищни мощности, защото не разполага с други базови централи.

"Ние нямаме свръхмощности, нашите базови мощности са въглищните централи 3764 мегавата и 2000 мегавата "Козлодуй". Това е, всичко останало го няма", каза Петкова.

По думите й, вече е готов проект на нова енергийна стратегия на България до 2030 г. и той тепърва ще бъде дискутиран. В нея не е предвидено също така да бъдат спирани въглищните централи. Такова изискване няма и от Брюксел въпреки зелената сделка.

Още: За пореден път отложиха американските санкции срещу петролната компания на Сърбия

Още: Може ли Южна Америка да се възползва от митата на Тръмп?

Петкова: ЕС не ни поставя срок да затворим въглищните централи

"Това, което хората трябва да знаят, е че в нито един документ на Европейския съюз, в нито една директива няма да видите текст, в който да става ясно, че до датата х, у или z, трябва да бъдат затворени въглищните централи", допълни Петкова.

"За нас е важно да се види, енергийната сигурност, дългосрочността на решенията, защото всяко решение се оказва, че струва милиарди левове не само на правителството, но и на обществото", коментира Пламен Димитров.

От КНСБ поискаха и повече гаранции както за работещите в сектора, така и за справяне с натрупаните над 4 млрд. лева в държавната енергетика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес