Информативната РНК ваксина като на Moderna дава информация на човешката клетка как да създаде антитяло срещу определен вирус. В случая със SARS-CoV-2, става въпрос да се блокира т.нар. S-протеин, чрез който вирусът влиза в клетките ни (през ACE2 рецептори, основно). Заради това липсата на антитела не е фатална. Това обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
„Надявам се планът за ваксиниране да бъде готов преди да бъде внесена ваксината (за коронавирус). Аз ще съм един от първите, които ще се ваксинират, ако не и първият”, заяви д-р Симидчиев.
Ваксината намалява с около 10 000 пъти възможностите да умрем от усложнения, които биха се получили от COVID-19, каза пулмологът.
Ако се ваксинираш, но носиш вече вируса в себе си, без да имаш клинична картина и позитивен PCR тест, то ще се обезсмисли ваксинирането – защото няма да развиете имунитет заради ваксината, тъй като вече го развивате заради болестта, гласи обяснението на д-р Симидчиев пред Нова телевизия. По думите му, не трябва да се прави нищо различно преди да си сложиш ваксина – преболедувалите е разумно да се изследват, за да се види, че имат антитела срещу вируса.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Пулмологът е сигурен и за друго – ако сме ваксинирани, няма да разнасяме зараза. Причината – с ваксината се пречи вирусът да се размножава в тялото ни, а заразяваме, когато вирусът се е размножил над определено количество. „Когато ваксинираме, активно изграждаме групов имунитет”, подчерта лекарят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Пулмологът обясни, че логистичният проблем с ваксини, които трябва да стоят при температури от минус 70 градуса по Целзий, е къде ще се ваксинираме – решението изглежда е специални пунктове. Друга възможност е сухият лед, но това не може да е дълготрайно решение.
В идеалният случай 80-90% от хората ако имат ваксинален отговор на COVID-19, вирусът ще изчезне. Минимум 70%, посочи лекарят.
Д-р Симидчиев е категоричен – това, че някой повторно развива симптоми на COVID-19, не значи, че се е заразил повторно. В света има регистрирани около 30 души, които са повторно заразени – с друг щам, каза лекарят. Той коментира и предвид изказвания на други наши лекари по темата - например д-р Антония Първанова!
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Още: "Повторно заразяване с коронавирус – интересни и още необясними тенденции"