Разследването за трафика на боклук от Италия за България се пренесе и у нас

02 януари 2020, 14:30 часа • 30624 | прочитания

Мащабното разследване на калабрийската мафия Ндрангета, при което властите в Италия арестуваха над 300 мафиоти, включително и една българка, достигна и до България.

Още: Националното следствие поема разследването на катастрофата край Телиш (ОБЗОР)

Още: Поредна тежка катастрофа, този път край село Абланица

Според тях засега разследването у нас се води в района на Плевен под прякото ръководство на главния секретар на МВР Ивайло Иванов.

Той е заминал на мястото на операцията, след като по-рано тази сутрин подробности по следствените действия са били обсъждани от премиера Бойко Борисов, главния прокурор Иван Гешев и ръководството на МВР, съобщи Нова телевизия.

Според източниците ни разследването е свързано с трафика на боклук от Италия за България. През първата половина на декември карабинерите от Милано задържаха незаконен товар от 815 тона боклуци, предназначени за нашата страна.

Още: Заради случая в Пловдив: Заместник-директор на ГДБОП се раздели с поста си

Още: Магистрати излизали разревани от срещи с Петьо Еврото, заплашвал ги с несъществуващи компромати

Открити бяха 582 бали отпадъци, натоварени в 17 вагона, а търговската им стойност на пазара се изчисляваше на 130 000 евро. Седмица по-късно последваха и арестите на стотици мафиоти от Ндрангета, включително и политици, адвокати, счетоводители и служители на държавната администрация.

Сред балите вече нямало нищо за третиране, според разследващите. В пакетираните бали били открити материали от пластмаса, гума, тъкани, тетрапак, смесени боклуци и др.

На практика ставало въпрос за крайните продукти от дейността по третирането на пластмасата, а не, както било посочено в документите, съпровождащи товара, за пластмасови отпадъци, които тепърва трябва да бъдат обработени.

Разследването е започнало след сигнал от Митническата агенция на Леко, което довело до проверка на вагоните, готови за отпътуване. След откритото разминаваме в документацията била издадена заповед за запор на товара.

Още: България в центъра на международна схема за измами с ДДС, Европрокуратурата я разкри

Още: "Барселонагейт" и незаконен запис: Делото по сигнала на Сарафов срещу Гешев е прекратено

Съмненията за нелегално унищожаване на отпадъци в страната не са от вчера. Както Actualno.com писа през 2017 г. в България е имало внос на отпадъци за горене, но не повече от 50% от капацитета на съответната инсталация, подчертават от МОСВ. Специално от Италия – дестинация, за която "Биволъ" писа, че е източник на отпадъци за горене за ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, има внос на киселина от батерии, на RDF и третирани смесени отпадъци.

В началото на септември в Перник имаше и протести заради съмнения за горене на боклуци в местния ТЕЦ „Република”, който де факто е на Христо Ковачки. Какви бяха резултатите от проверките на РИОСВ можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.

Actualno.com писа и за съмнение за нелегален внос на радиоактивни отпадъци в България през пристанище "Варна – Запад". Всичко за сигнала МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес