Измислени засади, съмнителни дузпи, отменени голове, спестени картони – още от самото начало на Мондиал 2014 съдиите са поставени под огромно напрежение. Но няма и как иначе да бъде, при положение че вместо по качества ги селектират на географски принцип, а техен началник е един, меко казано, скандален швейцарец. Въпреки че при 37 хил. евро хонорар за главен рефер на наряд всичко би трябвало да е ако не 100%, то поне 99% в ред.
Още: След поредния гаф: Участник в Шампионска лига уволни треньора си
Хаосът с реферите на Мондиал 2014 лъсна още в първите му 24 часа, когато в интернет започнаха да се появяват всякакви колажи на съдийска тематика. Японският рефер Нишимура беше изкаран бразилец, а колумбийският му колега Вилмар Ролдан се усмихваше дяволито „облечен” с фланелка на Камерун. Именно неговата бригада отмени цели 2 гола на Мексико, а освен това спести и дузпа на ацтеките. С което логично си навлече много омраза. Подобно на Нишимура, който по незнайни критерии реши, че наглата симулация на Фред е дузпа във вреда на Хърватия.
Некоректно отсъдени засади, несправедливо маркирани дузпи, нагли симулации и т.н. В почти всеки от първите мачове на турнира имаше някакви съдийски гафове. Гафове, които от ФИФА на всяка цена искаха да предотвратят. Затова и бяха събрали реферите на 1-месечен подготвителен лагер. Вместо успешна, маневрата с лагера обаче се оказа супернеуспешна и се стигна до уникалната в историята на световните първенства ситуация дискусията около съдийството да се подхване от първия ден.
Даже италианецът Никола Рицоли, който ръководи успешно тазгодишния финал в Шампионската лига между Реал М и Атлетико М (4:1 след прод.) и се смята за един от най-добрите, ако не и най-добрия европейски рефер, сгафи яко на мача Испания – Холандия (1:5). И първо даде, меко казано, спорна дузпа за Ла Фурия, а след това призна за редовен и гола на Лалетата за 1:3, при който имаше 100% фаул в атаката на Робин ван Перси срещу вратаря Икер Касияс. Късметът за Рицоли в случая бе, че истерията покрай разгромния резултат беше огромна и за грешките му почти не се говори. За разлика от случаите с колегите му Нишимура и Ролдан.
Още: Барса сменя Левандовски с голмайстора на друг европейски гранд
Към момента почти всички големи футболни федерации в Европа гледат да се въздържат от коментар за съдийските гафове на мондиала. Но все пак бившият международен рефер Бернд Хайнеман, който сега отговаря за съдите в ГФС, се съгласи да коментира ситуацията. „Склонен съм да вляза в положението на играчите и ръководителите, които си изпускат нервите на фона на всичките грешки – уточни Хайнеман. – При такива гафове решението е само едно. Трябват други съдии!” Дали обаче това решение може да се вземе толкова лесно?
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Татко Карло няма намерение да напуска Реал, иска да остане поне още 4 години
Още: Какво стана с таланта, който имаше повече потенциал от Зидан, но така и не успя да го развие
От страна на ФИФА зависи от шефовете на съдийската комисия Масимо Бусака и Джим Бойс, които носят пряката отговорност за избора на 26-те бригади за ондиал 2014. Двамата очевидно са разчитали, че покрай въвеждането на спрея, с който се маркират местата на изпълнение на фауловете и се позиционира стената, както и с камерите на голлинията, съдийската работа ще стане по-лека, гафовете от само себе си ще намалеят. Ситуацията обаче се оказа точно обратната. А феновете по стадионите освиркват съдиите след всяка съмнителна ситуация, която бива повторена на видеостените. „След грешките в началото натискът над съдиите стана още по-голям”, твърди Хайнеман. Който открито намеква, че проблемът е в избора на рефери от държави, които са джуджета по отношение на футбола. Такива като Бахрейн, Узбекистан или Гамбия. – В Бразилия не са събрани най-добрите съдии изобщо, а най-добрите съдии от отделните континенти. Ако се избираха най-добрите, вероятно 20 бригади щяха да са от Европа. Но в крайна сметка решенията ги взима ФИФА!”
На това световно 9-има от главните рефери са от Европа, 8 са от Северна и Южна Америка, по 3-ма са от Африка и Азия, а 2-ма са от Океания. Повечето от които са полицаи, учители, инженери или застрахователи. И от тази гледна точка не е изненада, че още от първия ден гафовете започнаха. „Не може да се подготвяш само по време на световното, подготовката трябва да върви през цялата година – твърди бившият съдия Урс Mайер, който в момента е анализатор на ZDF. – Футболистите се готвят именно така, а в същото време съдиите са аматьори!” Естествено, има и изключения. Немецът Феликс Брих е адвокат, който миналата есен призна гол фантом в Бундеслигата, сега изсвири на ниво Уругвай – Коста Рика (1:3). Отскоро той работи със собствен фитнес треньор по 6 пъти на седмица. Но не си ли напълно отдаден на съдийството, и тренировките не помагат. Защото на терена не е важна професията на реферите, важен е опитът
Опит, който близо 100-те рефери на първенството уж трупат с гледане на много видео в строго охраняваната си база в Рио де Жанейро. От там нататък обаче подготовката им е обвита в пълна мъгла, защото са осъдени да мълчат. Да говори има право само техният началник Бусака. „Реферите трябва да взимат решения в рамките на по-малко от секунда – защити ги той. – И няма как да знаят дали защитникът държи здраво нападателя, или е обратното!”
Още: Наказан за допинг се размечта: Искам да отида в клуб, който играе в Шампионска лига
Още: Радост в Мюхнен: Звезда на Байерн подписва нов дългосрочен договор
Подобни коментари обаче едва ли ще помогнат на съдията от откриването Нишимура, който според запознати ще бъде отпратен вкъщи, без да се изяви и в други мачове. Нещо, което се случи и на самия Бусака на Мондиал 2010, когато надуваше свирката само в един мач, а след това го изпратиха вкъщи. Това обаче далеч не е единствената черна точка в биографията му. През 2009 г. той размахва уверено среден пръст срещу публиката, която го псува на мач от швейцарското първенство. Тогава го наказват за 3 мача, но въпреки този цирк следващата година е командирован в ЮАР. „На този повече не искам да му виждам физиономията – реве по онова време селекционерът на домакините Карлос Алберто Парейра, който сега е част от щаба на Бразилия. Малко по-късно обаче от ФИФА правят Бусака шеф на съдиите...
Симон Пауш