Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Индийци се мажат с кравешка тор срещу COVID-19

11 май 2021, 13:51 часа • 2628 прочитания

В щата Гуджарат в Западна Индия вярващи ходят веднъж седмично във ферми за крави, за да покриват телата си с кравешки тор и урина с надеждата, че това ще повиши имунитета им срещу коронавируса или ще им помогне да се възстановят. Информацията съобщава изданието Euronews, цитирано от БГНЕС.

В индуизма кравата е свещен символ на живота и земята и от векове индусите използват кравешки тор за почистване на домовете си и за молитвени ритуали, вярвайки, че има терапевтични и антисептични свойства.

„Дори лекари идват тук. Те вярват, че тази терапия подобрява техния имунитет и могат да се грижат за пациенти без страх“, каза Гаутам Манилал Бориса, асоцииран мениджър във фармацевтична компания, по думите на когото практиката му е помогнала да се възстанови от COVID-19 миналата година.

Докато участниците в ритуалите чакат сместа от тор и урина по телата им да изсъхнат, те прегръщат или отдават почит на кравите и практикуват йога, за да повишат нивата на енергията си. След това покритието се измива с кравешко мляко или мътеница.

Лекари и учени в Индия и по света многократно предупреждават да не се практикуват алтернативни методи за лечение на COVID-19, като казват, че те могат да доведат до фалшиво чувство за сигурност и да усложнят здравословните проблеми.

„Няма конкретни научни доказателства, че кравешкият тор или урината действат за повишаване на имунитета срещу COVID-19, това се основава изцяло на убеждения“, каза д-р Джаялал, национален председател на Индийската медицинска асоциация. „Съществуват и рискове за здравето, свързани с размазването или консумацията на тези продукти - редица болести могат да се разпространят от животното върху хората“.

Има и опасения, че практиката може да допринесе за разпространението на вируса, тъй като включва хора, които се събират в групи.

Знаете, пандемията от коронавирус причини разруха в Индия, като до момента са съобщени 22,66 милиона случая и 246 116 починали. Експертите казват, че реалният брой може да е 5 до 10 пъти по-висок и гражданите в цялата страна се борят за болнични легла, кислород или лекарства, а много от тях умират поради липса на лечение.

Темата продължава и в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес