Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Франция и Германия търсят компромис за реформи в еврозоната

10 юни 2018, 17:09 часа • 2559 прочитания

Франция и Германия са решени да постигнат компромис по предложенията на президента Еманюел Макрон за решителни реформи на еврозоната, заяви френски правителствен източник пред Франс прес след разговори между двете правителства.

Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)

Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер

Париж и Берлин се надпреварват да преодолеят пропастта между амбициозната програма на Макрон за реформи в ЕС и по-сдържания и разумен подход на канцлера Ангела Меркел с наближаването на срещата на високо равнище на еврозоната на 29 юни.

Френският министър на финансите Бруно Льо Мер прекара около 14 часа в събота в хотел в Париж със своя германски колега Олаф Шолц, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Макар преговорите, които продължиха до ранните часове на неделя, да не доведоха до споразумение, министрите обсъдиха "всички нерешени въпроси" и постигнаха "значителен напредък", каза източникът.

Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме

Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца

"Все още имаме работа, преди да се споразумеемв по пътна карта", продължава източникът, добавяйки "няма споразумение за нищо, докато няма споразумение за всичко" и че Льо Мер и Шолц планират по-нататъшни преговори през следващата седмица.

Макрон е на път да помири европейците с Европейския съюз, след като години на строги икономии и масови миграционни потоци стимулираха възхода на популистките и националистическите партии. Той се възползва от британското гласуване за напускане на блока като шанс за по-тясна интеграция, с цел да се предприемат значителни промени преди европейските избори през май 2019 г.

Но Германия и други северноевропейски държави се сепнаха от призивите му да дадат на еврозоната свой собствен голям фонд "за тежки дни", опасявайки се, че фискално по-разумният север ще трябва да поеме някои негативи заради по-разточителния юг.

В интервю миналата седмица, дни след като евроскептичното правителство влезе в Италия, Меркел направи някои отстъпки.

Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна

Още: Една седмица от 2025 г. и три аварийни кацания на руски граждански самолети

Тя каза, че най-голямата икономика на еврозоната ще подкрепи призива на Макрон за инвестиционен фонд, който да помогне на по-бедните европейски страни да наваксат в областта на науката, технологиите и иновациите.

Размерът на фонда обаче остава основна причина за раздора, като Меркел казва, че трябва да бъде "в долния край на двуцифрено число в милиарди евро", докато Макрон призова за бюджет в размер на "еквивалента на няколко процента от БВП на еврозоната ".

Меркел също така разясни предложенията си за усъвършенстване на фонда за спасяване на еврозоната в Европейски валутен фонд - при строги условия за отпускане на заеми и при условие, че държавите-членки запазят надзора над органа.

Кабинетът на Макрон приветства отстъпките и по време на посещение в Берлин в петък Льо Мер призова Германия „да отиде и по-нататък“.

"Това е смел отговор, който върви в правилната посока", каза Льо Мер пред АФП. „Достатъчен ли е? Не. Мислим, че вие трябва да продължите напред и че това е уникална историческа възможност да постигнем значителен напредък към по-добро интегриране на еврозоната", каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес