Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган: Турция ще затвори границата си със Северен Ирак

25 септември 2017, 14:49 часа • 1736 прочитания

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Анкара ще затвори границата си със Северен Ирак заради провеждането на референдум за независимост на Иракски Кюрдистан, предаде БГНЕС.

В реч държавният глава посочи, че ще бъде затворен пропускателния пункт Хабур, повтаряйки позицията на Анкара, че допитването на кюрдите е „незаконно“. Ердоган допълни също, че със затварянето на границата ще бъде преустановен и износът на петрол от Иракски Кюрдистан за Турция.

„Ние няма да направим никакви отстъпки, такава е позицията и на Иран. Предприемаме всички необходими мерки. Нашите военни се намират на турско-иранската граница не просто така“, каза той и допълни, че Анкара няма да допусне разпада на Ирак, нито възникването на криза или конфликт на своя територия.

По-рано днес турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че Турция може да спре транзита на нефт от Иракски Кюрдистан след референдума. Това може да стане след отправена молба от правителството в Багдад, добави турският премиер Бинали Йълдъръм в интервю за няколко турски телевизии.

„Ако централното правителство отправи искане към нас, свързано със спирането на транзита на нефт, ние ще предприемем мерки. Търговията с нефт трябва да се контролира от Багдад“, каза той.

Междувременно Иран затвори сухопътната граница с кюрдската автономия на Ирак, съобщи телевизия "Ал Маядин". Неотдавна Техеран по искане на Багдад спря и полетите до Иракски Кюрдистан.

Actualno.com припомня, че срещу референдума се обявяват и Ирак, и Иран, и Турция – все съседни държави с кюрдско малцинство.

Вчера (24 септември) бе вторият ден от гласуването в референдума за независимост на Иракски Кюрдистан. Първи още в събота (23 септември) започнаха да гласуват кюрдите, живеещи в Китай.

Днес референдумът се провежда в Кюрдистан и други зони, които Ербил и Багдад си оспорват, включително богатата на петрол провинция Киркук. В момента тези зони се намират под кюрдски военен контрол.

Допитването се провежда въпреки международното неодобрение за този вот и предизвика скандал, като особено остри бяха реакциите в Турция. Багдад също се противопоставя на референдума, като го обяви за неконституционен.

Против са и иракските съседи - Турция, Иран и Сирия, заради опасения, че референдумът може да подтикне към отцепничество и техните кюрдски малцинства.

За "потенциално дестабилизиращ ефект" на референдума предупреди ООН, а САЩ заявиха, че той може да предизвика вълнения в региона и да отклони вниманието от продължаващата военна кампания срещу "Ислямска държава" в Ирак и Сирия.

Иракски Кюрдистан е кюрдско държавно автономно образувание в състава на Ирак. Граничи с Иран (на изток), Турция (на север), Сирия (на запад) и останалата част на Ирак (на юг). Столица на автономния регион е град Арбил (Eрбил). Нахлуването в Ирак през 2003 година и последвалите политически промени, довеждат до ратифицирането на нова конституция на Ирак през 2005 година.

Новата иракска конституция определя Иракски Кюрдистан като федерална единица на Ирак и установява арабски и кюрдски като съвместни официални езици на Ирак.

Иракски Кюрдистан е парламентарна република с регионално събрание, което се състои от 111 места. Първият президент е Масуд Барзани, избран през 2005 година и преизбран през 2009 година.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес