Днес, 11 февруари, от 17:30 ч., в Кино „Метропол“ във Враца ще бъде прожектиран филмът „160 г. безсмъртие“. Лентата е изработена по повод 160-тата годишнина от рождението на видния врачански индустриалец - Мито Орозов. Филмът е късометражен и е представя най-интересните моменти от биографията на фабриканта на файтони, единствен в Северозапада. Идеята да се направи филм за живота на Мито Орозов е дело на общественика Христо Илиев.
За това как са го възприемали съвременниците му, е добре да припомним мнението на един от най-влиятелните политици на България Атанас Буров :
"Едно е да те вози проста селска талига с дръгливи коне, друго е файтон-каляска с рисунки по него, която е излязла от ръцете на Мито Орозов от Враца", казвал бившият министър.
Каква е заслугата на видния врачанин освен файтоните – той въвежда 9 часов работен ден във фабриката си. Годината е 1907, до този момент работниците имали 15-16 часа работа на ден. Орозов решил, че умореният човек не може да работи пълноценно и намалява времето за труд. Мито Орозов е един от организаторите и участник на първото промишлено пловдивско изложение през 1892 г. Негово превозно средство, което показва на форума в Пловдив, му донася и първия златен медал. С моделите си той участва и на международни изложения. Едно от тях се провежда в Лондон, където врачанинът също получава злато.
Мито Орозов успява да впечатли и Алеко Константинов. Споменава го и в своя пътепис "София - Мездра - Враца"."Най-отрадно впечатление ми направи фабриката на Орозова или по-вярно самата личност на Орозова. Орозов? Was ist das? - ще попита гордият столичанин. Я си снеми калпака, приятелю, поклони се на г. Орозова и пожелай да се народят в България повече такива труженици! Орозов е един беден самоук, който от правене на врачански бастони и табакери е достигнал да построи една фабрика, в която той и десетина работника изработват най-елегантни кабриолети и файтони. Всички машини и приспособления във фабриката са дело на неговите ръце. Днес цяло Врачанско е наводнено с кола и кабриолети от неговата фабрика."
За тази голяма личност е направен филма „160 години безсмъртие“. Преди повече от век със своите любознателност, инициативност, дръзка воля, трудолюбие, замах и постоянство той олицетворява модела на съвремието.
На представянето на лентата ще присъства правнукът на Мито Орозов – Петър Орозов, както и Анко Велков – майстор на файтони.