Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три години по-късно - приказка как фалитът на КТБ е манна небесна

13 юли 2017, 09:45 часа • 6104 прочитания

Важните теми в България често-често минават по тъча на игрището, на което уж играе общественото внимание, но за сметка на това дребнотемия като съдбата на някой рушащ се или боядисан паметник редовно се превръщат в главна атракция, водеща до ефектни автоголове, които публиката изглежда редовно счита за красиви попадения в правилната врата.

Седмица без един ден след публикуването на втората стенограма за Корпоративна търговска банка (КТБ), най-после един от участниците в тези заседания реши да коментира защо така изчезнаха едни пари и активи. Става въпрос за депутата от ДПС Йордан Цонев, доста известен и с прякора си Данчо Ментата.

Извън очевидните твърдения, че прокуратурата след седмица ще обвини всички, които са виновни за фалита на КТБ (Цонев все пак не стигна дотам да каже, че водената от Сотир Цацаров структура ще вземе да доведе поне едно знаково дело до спаведлив от обществена гледна точка край), депутатът от ДПС, известен с близките си отношения с един успял млад народен представител също от ДПС, изказа следната теза: Държавата спечелила 105 млн. лева от лихвите по заема за Фонда за гарантиране на влоговете (ФГВБ), с който бяха покрити депозитите от до 196 000 лева. Печалбата идвала от това, че банките попълват ФГВБ само със средства от своите печалби.

От думите на Цонев излиза, че държавата, т.е. данъкоплатците (не ме гледай умно, Българино, т.е. ТИ), е спечелила от фалита на КТБ. Супер – нов метод за попълване на държавния бюджет, при това за сметка на банкерите! Ако това не е иновация, здраве му кажи!

В цялата розова картинка (не намеквам нищо за представители на животинския свят, които имат зурли), остават един-два въпроса. Например – да сте виждали банка, която не намира начин да компенсира по-ниска печалба? И откъде ли се компенсират пропуснати печалби? Дали не се намаляват разходи, като например ... лихвите по депозитите?

Друг въпрос – сега как върви попълването на Фонда за гарантиране на влоговете? Дали косъмът е добре загладен или червата куркат?

Трети въпрос – ако държавата много вземе да закъса, да не реши да се възползва от положителния опит и да се огледа за някоя друга банка? Не за друго, ами вече доста пиари се навъдиха, все някой ще подшушне в премиерското ухо брилянтното решение, родено с блестящо умозаключение от г-н Цонев.

Следващ въпрос – как върви работата с масата за несъстоятелността, колко спечели пустата държава т.е. данъкоплатците, т.е. ние от преразпределението на активи на КТБ? Или печалбата е малко по-ограничена в този аспект, по-канализирана към определени ръчички?

Вече минаха три години от фалита на КТБ. Делото още дори не е започнало, уж на 20-ти юли ще има внесено обвинение в съда. Не ми се иска даже на шега да взема да попитам дали някъде някой букмейкър не е пуснал коефициент за опцията съдът да върне обвинителния акт заради пропуски. Отделно, Цветан Василев още си е в Сърбия (май) и му дреме на шапката (дедовия исках да кажа, няма да ви лъжа сега с прекалена възпитаност), че тук се размахват някакви актове – той нали беше ездач в главния акт, полово-държавно-банковия. И ако още има балами, които се съмняват, че всички ние платихме за грабежа на КТБ ... не знам какво да им кажа. Ще помисля обаче – налага ми се по такива теми.

Автор: Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес