В Югоизточна Европа министър-председателите очевидно нямат нищо против да бъдат наричани в пресата с малките им имена. Защото близостта до народа се отплаща щедро по време на избори. "Бойко спасява застрашени от измиране папагали", "Бойко изпотява Борис Бекер" - заглавия от първите страници на водещи български вестници.
Още: Огромни приходи в бюджета на Германия от чуждестранните студенти. Защо е така?
Още: Пренаписване на историята? Тръмп и мащабната акция по заличаване на специфични архиви на САЩ
Това, което забавлява другите, за "Репортери без граници" е признак за нарушена медийна среда. "Политиката употребява пресата. Медиите са или в сивия сектор, или в ръцете на мафията, върху тях се оказва натиск", е цитиран да казва генералният директор на организацията в Брюксел Оливие Базил.
Да си отгледаш медии
През тази година България се срина до 80-то място в годишната класация на "Репортери без граници" за свободата на медиите, като така си "извоюва" последното място сред страните от ЕС. Също и "Фрийдъм хаус" дава слаба оценка на България, редом с Унгария.
Още: "Необичайна присъда" за Льо Пен: Защо може да е фатална
Още: "Северен поток" се завръща, а с него и русофилската Германия? Бъдещето на проекта чертае нова карта
За разлика от унгарците обаче, които се вдигнаха на протести срещу медийните посегателства на премиера Виктор Орбан, в България е тихо и спокойно. В момента Брюксел е така погълнат от еврокризата, че няма никакво време да се занимава с други проблеми.
Това обаче скоро може да се промени, продължава изданието. Вярно е, че Европейската комисия няма много поле за действие, когато става въпрос за медийната свобода, защото това е област от компетенциите на отделните национални държави. Брюксел обаче може по заобиколен начин да се намеси, както направи това в случая с Унгария.
Още: Полша се развива по-бързо от държавите в Западна Европа. "Предприемаческият ген" в действие
Още: 30 години Шенген: колко дълго още ще просъществува?
Така например още миналия декември комисарят по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуния изпрати запитване до София относно съмнения за неправомерна държавна помощ за частната Корпоративна търговска банка (КТБ), в която, по информация в българските медии, са половината сметки на големи държавни монополисти като Булгаргаз и БДЖ.
Сега КТБ отново попада в полезрението на Брюксел, след като Съюзът на издателите в България подаде в ЕК жалба срещу банката, чийто председател Цветан Василев е свързан с Нова българска медийна група, основана от него през 2007 г. с държавни средства. В групировката влизат 4 национални вестника, едно списание, една телевизия и други издания.
Истински независими са само шепа блогъри
Още: Братята Тейт, за които правилата не важат
Още: Защо Тръмп иска по-слаб щатски долар
Изданието цитира председателя на Съюза на издателите в България Любомир Павлов, според когото чрез КТБ българското правителство подпомага една приятелски настроена към него медийна група, чиито дотирани от банката издания подбиват цените на конкурентните вестници и списания.
Оливие Базил също е потвърдил пред "Ди Велт", че КТБ е отпуснала средства на инвеститори, за да създадат медийната група. Любомир Павлов пък е отскоро в немилост. Той беше обвинен в пране на пари във връзка с покупката на издания на ВАЦ в България.
Зад много български вестници стоят частни корпоративни интереси, твърди още шефът на "Репортери без граници". Зад тях се крият фирми с неизяснени собственици и интереси. А една част от тях се използват от офшорни фирми за пране на пари.
Към това се добавя и напълно изкривеният рекламен пазар в България, където държавни институции рекламират в угодните им издания. Според Базил в България истински независими са само шепа блогъри.