Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руската мечта, която се разби на Луната

22 август 2023, 11:59 часа • 6011 прочитания

Мълчанието на властите в Русия и популярните експерти повъпроса с мисията до Луната ясно показва колко голямо е разочарованието от провала. Часове след като се разбра, че сондата "Луна-25" се е разбила, по руските телевизии продължават да се четат само сухите изречения от прессъобщението на руската космическа агенция Роскосмос - сондата е катастрофирала в Луната и "вече не съществува". Очаква се да бъде събрана и комисия, която да разследва причините за провала, пише в своя публикация по темата германската обществено-правна медия АРД.

Още: Какво очаква севернокорейците в Украйна, ако се върнат вкъщи

Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия

Началникът на Роскосмос Юрий Борисов многократно подчертаваше, че кацане на южната част на Луната няма как да е непременно успешно. Дори и в разговор директно с президента на Русия Владимир Путин, Борисов каза: "Такива мисии са, разбира се, винаги рисковани. Шансът такава мисия да е успешна е около 70 на сто", припомня АРД.

Стотни от секундата може да се окажат решителни

Още: САЩ призоваха гражданите си да напуснат Беларус

Още: Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна

Още: Няма такива зулуси

Особено деликатна е последната фаза преди самото кацане на Луната. През 2019 година, според журналиста Михаил Котов, индийската сонда "Чандра-2" е катастрофирала при опит да кацне на почти същото място, на което това се случи и с руската "Луна-25".

"Всяка мисия си има огромно количество технически проблеми, които трябва някак да се избегнат. Всичко трябва да сработи по перфектен начин", обяснява Котов. Понякога става дума за десетки или стотни от секундата, за да бъдат успешни маневрите, подготвящи кацането, обяснява АРД.

Още: Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия

Според първоначалните данни, в събота една такава маневра не е протекла по план и това е довело до провала. Докато се е опитвала да премине в нова орбита на Луната, се твърди, че сондата е променила полета си към автоматичен режим. Контактът е прекъснат и повече не е установен.

Всъщност "Луна-25" е трябвало да кацне на Луната чак в понеделник. Тя излетя от Русия преди седмица. Към средата на миналат седмица се появиха и първите снимки от нея. Първата руска мисия към Луната от близо 50 години насам се смята за важна стъпка към истинската цел - построяването на станция на Луната до 2040 година. Очакванията бяха за нови знания за възможностите за кацане на спътника, както и за изследване на водните залежи там.

Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна

Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите

Още: Британското разузнаване: Русия очевидно не е в състояние да защитава стратегически обекти дълбоко във вътрешността си

Стъпка назад за руските космически мисии

Вместо да получи нова информация, с която да напредва, Роскосмос сега се връща назад, пише АРД. След много години закъснение, мечтата да бъдат постигнати нови космически успехи със сондата "Луна-25" беше разбита. Това е горчив момент за руските космически мисии и за руската наука.

Това е и провал за руското правителство, което беше решено да докаже, че въпреки кръвопролитната война, която води в Украйна и въпреки санкциите, може да изпревари останалите велики сили в космическата битка.

 

Още: Путин се крие: Си Дзинпин ще е главната фигура на срещата на БРИКС

Източник: Дойче веле

В Русия искат всички таксиметрови шофьори да минат на "Лада", шофьорите се дърпат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес