Изведнъж и най-комплексните задачи изглеждат лесни: да пишеш текстове, да правиш планове за хранене, да нанасяш корекции. Всички се случва за секунди с чатбота ChatGPT, който веднага дава отговори, които, на пръв поглед поне, изглеждат верни. Той може да създава дори чертежи за сгради, компютърни програми - неща, които на архитектите или програмистите биха им отнели седмици.
Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия
Още: Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна
Тази малка революция започна точно преди година. На 30 ноември 2022 американската компания OpenAI пусна ChatGPT за масово ползване. Софтуерът му е основан на машинното обучение и е трениран с милиони текстове. Програмата дори може да търси в интернет отговорите на въпросите, които ѝ се задават, но използва също и изображения и документи за проучванията си.
Едва няколко дни след представянето на ChatGPT, компанията вече имаше милиони потребители. Година по-късно много хора вече имат опит с чатбота. Според проучване на социологическия институт “Форза” в Германия всеки трети човек използва ChatGPT. Анализите на сайта “SimilarWeb” показват, че сайтът е посещаван 1,43 милиарда пъти до август тази година. Мнозина обаче дори не влизат през самия сайт, а използват други методи - например през приложения. Така че броят на потребителите вероятно е дори по-голям.
Още: Пробив в изкуствения интелект, заплашващ човечеството, довел до уволнението на Сам Олтман?
Още: Няма такива зулуси
Още: Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ
Чатботът навярно ще има огромен ефект върху трудовия пазар. Инвестиционната банка "Голдман Сакс" изчисли през лятото, че около 300 милиона работни места по цял свят могат да бъдат автоматизирани с помощта на изкуствен интелект като ChatGPT. Засега това засяга основно академичните и креативните професии.
Това, което на пръв поглед изглежда като лоша новина, може и да не е чак толкова драматично в действителност. “Въпреки че ефектът от изкуствения интелект върху пазара на труда вероятно ще е значителен, повечето работни места и индустрии са само частично засегнати от автоматизацията и затова изкуственият интелект само ще бъде добавен към работата на хората, а няма да ги замени”, обясняват авторите на проучването.
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Не много надежден
Така смята и софтуерният инженер Даниел, който работи за голяма корпорация и предпочита да остане анонимен. “Няма как да зададеш на чатбота сложен казус за програмиране и да очакваш перфектни резултати. Аз използвам отговорите на ChatGPT за отправна точка и градя върху предложенията на изкуствения интелект”, обяснява той пред ДВ.
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Още: Киселото зеле - най-германската храна?
Още: Важни новини за изкуствения интелект: Уволненият Сам Олтман се завръща в OpenAI
Има и друг проблем: ChatGPT засега не е надежден. Дори и отговорът му да изглежда логичен на пръв поглед, понякога всъщност е напълно безсмислен. OpenAI обясни през лятото, че т.нар. “Халюцинации” ще бъдат изчистени до една-две години. Други експерти смятат, че това никога няма да бъде напълно премахнато, но зависи и от начина, по който се използва. Това означава, че ако става дума за нещо наистина важно, хората трябва да проверят сами след това.
Сложните отношения на академичните среди с ChatGPT
ChatGPT предизвика и вълна от недоволство в университетите. В Германия засега няма общоприет правилник за работата с чатбота - всеки пише свои собствени регламенти. “Консенсусът е, че използването на такива инструменти не е изцяло забранено, но се насърчава критичен подход към тях. По отношение на честността например това означава и да се използват прозрачно, а не да се предават текстове, написани от ChatGPT, като свои", обяснява проектният координатор по дигитализацията от организацията Университетски форум Мартин Ван.
Не изглежда вероятно ChatGPT да се използва за академични измами в по-голям мащаб. “Дори ако чатботът с изкуствен интелект може да предостави нещо като библиография в края на работата, едва ли ще е цитирана правилно. И веднага може да се разбере, когато навлезеш в темата”, обяснява Ван.
Още: Чатботът на Мъск "Грок" предизвика ChatGPT
Студентът Дом казва, че използва ChatGPT основно, за да му съкрати и обясни комплексни теми. “Това е почти като да имаш някого до себе си, когото можеш да попиташ. Знам, че не е напълно вярно, но разбирам първоначалната идея”, разказва той пред ДВ.
“Без ChatGPT нямаше да си взема последния изпит”. Студентката Тереза също активно използва чатбота. “Не съм напълно наясно какво може и не може да се прави с ChatGPT. Засега основно го ползвам, за да ми обобщи нещо”. Други - дори година след представянето на инструмента, гледат на него с недоверие. “Нямам му доверие. Няма гаранция, че това, което казва, е вярно”, казва студентката Мария.
Трудно е да се каже дали скептицизмът ще е основателен и в бъдеще. Слуховете за последните промени в ръководството на OpenAI - включително за уволнението и връщането на работа на Сам Олтман, предполагат, че компанията работи върху нов инструмент с изкуствен интелект, който може и да засенчи ChatGPT.
Авторът на "Игра на тронове" съди създателя на ChatGPT за авторски права
Люта надпревара в изкуствения интелект: Илон Мъск стартира компанията си xAI
Американска актриса съди Meta за нарушаване на авторски права