Точно толкова по предварителни сметки ще излизне референдумът за Белене. Както се казва, добре е, че референдумите нямат втори тур. 14 милиона общо ще дръпне от джобовете на всеки българин - включително и от джоба на безработните - прищявщата на Станишев и БСП непременно да има референдум, за да се разбере, както там казват, че българинът иска втора ядрена централа край Белене, а тъпото правителство му налага своите интереси насилствено.
Първият (дано не и последният) референдум за България след 89-а нямаше късмет с темата си. Партийно взривоопасна, тя е и земетръсно опасна, каквато по презумпция е всяка атомна централа. А в сеизмично активен район, какъвто е Белене, съвсем.
Епични битки се водиха в парламента за формулировката на въпроса: "Необходима ли е..." Едните искаха изричен адрес - точно за централата Белене, другите - по-общ, за ядрена централа и ядрена енергетика въобще. Надделя, разбира се, мнозинството, а воплите на опозицията още не са заглъхнали. А тепърва ще се и увеличават.
Като стана дума за въпроса, нека поразсъждаваме!
Нито единият, нито другият вариант е точният. При положение, че строителството на атомна централа в Белене - изчислиха го експертите - ще струва не по-малко от 20 милиарда лева и в продължение на 10-15 години на целия български народ ще му се наложи - малко по малко и на час по лъжичка - да ги плати до стотинка, най-правилният и най-реалистичният въпрос за референдума на 27 януари би бил: "Съгласни ли сте да отгладувате Белене?" Плюс добавката - "вие и вашите деца?", защото световен факт е, че националните глупости се плащат дълго време и от всички.
Самият референдум? От гледна точка на БСП и присъединилите се успехът е много съмнителен. По две причини. Първата е, че е абсурдно на 27 януари до урните да отидат същото число гласоподаватели, колкото са били те на последните парламентарни избори, което е изричното изискване, за да се признае референдумът за валиден. И втората: дори да прекрачим в зоната на фантазиите и премем, че необходимата бройка се изпълни, крайният резултат ще е по-скоро отрицателен. Защо ли? Защото при научно доказаната нецелесъобразност на АЕЦ-Белене, дори и социалистите-ветерани вече разбраха, че гласувайки с "да", освен финансовите лишения, ще легитимират и домогванията на руското ядрено лоби в България да продължи с рушветите, подкупите и кражбите. Както и да покрие досегашните.
27 януари е под носа ни, на един хвърлей място. Хубаво е всеки да реши - готов ли е да отгладува Белене. И не е ли престъпление с лекомисленото "да" да закопаем и себе си, и децата си. Без да сме ги питали! Заради едничката партийна принадлежност. Колкото до 14-те милиона, които ще изяде референдумът, една прищявка на инат, те си остават на сметката (и съвестта) на БСП и Станишев. След референдумния януари идва изборният юли...