Американският президент Джо Байдън обяви по време на визитата си в Киев, че САЩ ще подкрепят Украйна с още оръжия на стойност от 500 милиона долара. Конкретно става дума за артилерийски муниции, за гаубици и противотанкови ракети „Джавелин“. Тези обещани нови доставки са взети предвид в изчисленията на Института за световна икономика в германския град Кил, който е анализирал финансовата стойност на помощта за Украйна.
Колебливостта на европейците бе изненадваща
“Американците са тези, които дават тон по отношение на скоростта, с която се отпускат помощи за Украйна“, казва икономистът Кристоф Требеш. “Колебливостта на европейците в първата година от войната в Украйна беше изненадващ феномен, особено като се знае, че финансовите ресурси могат бързо да се мобилизират”, коментира Требеш. Той говори на първо време за плащанията на държавите от ЕС в подкрепа на украинския бюджет, който се срина с близо 40 на сто в хода на войната.
Икономистите от института в Кил изчисляват пряката финансова помощ и хуманитарното подпомагане с помощта на данни от публични източници, както и пазарната стойност на оръжията, доставени на Украйна.
С последните си обещания за допълнителна помощ от 37 милиарда евро през декември, САЩ вече изпреварват по този показател ЕС и нейните държави членки, отбелязва Институтът за световна икономика в последния си анализ. Помощта от ЕС се изчислява на 54,9 млрд. евро.
Междувременно на Украйна е предоставена или обещана помощ в размер на 128 млрд. евро. САЩ дават два пъти повече от целия ЕС, следвани от Обединеното кралство и Германия.
Помощта за Украйна – малка част от разходите в подкрепа на собствената икономика
"Като цяло помощта за Украйна е малка част от това, което правителствата харчат за смекчаване на кризата в техните страни", се казва в анализа. "Само Германия е обявила повече от 250 млрд. евро под формата на субсидии от януари 2022 г. насам, за да смекчи повишаването на цените на енергията за потребителите и предприятията."
Към момента помощта на Германия за Украйна възлиза на 6,15 милиарда евро. В същото време германското правителство е отпуснало 5,65 млрд. евро, за да субсидира цените на бензина за крайните потребители и за намаления на цените на железопътния и градски транспорт. С тези две мерки германското правителство смекчи ценовия шок през миналото лято.
Германия е дала три пъти повече средства за защитата на Кувейт
За първи път изследователите от Института за световна икономика сравняват досегашните разходи в помощ на Украйна с разходи на Запада в други войни. Като дял на тези разходи от БВП Германия е похарчила "три пъти повече за защитата на Кувейт" по време на войната в Персийския залив през 1990-1991 година.
При това Германия не участваше пряко във военната операция "Пустинна буря", с която американската армия освободи нападнатата от Ирак държава. Правителството на САЩ похарчи тогава почти един процент от своя БВП – докато американските разходи за Украйна сега са по-малко от 0,4 процента от техния БВП.
Източник: Дойче веле