Както обикновено, по-късничко вечерта и доста апокрифно в информационния поток премина една доста фундаментална новина – тази за цената на руския газ, който е основният енергоизточник за България. Новината е следствие на договорката между ЕК и "Газпром" да има предоговаряне, защото години наред руската компания е налагала монопол и завишени цени на пазари в Източна Европа, включително и в България.
Още: Германия ли е виновна за високите цени на тока в Европа
Още: Защо Гърция има толкова много пари
Според официално съобщение на "Булгаргаз", руският енергиен монополист "Газпром" е направил предложения при какви условия може да има промяна на цената, на която ни продава синьо гориво. На каква точно цена продава руската компания знаят малцина – винаги, при въпроси от медиите, "Булгаргаз" посочват цената, която в крайна сметка представят пред КЕВР. От 1 октомври тази година до 1 януари догодина говорим за 456,65 лева на 1000 куб. метра газ или 43,28 лв./MWh, но без тук да влизат цената за достъп, акцизът и ДДС. Втората мерна единица е за плащане на газа се ползва в Европейския съюз и всъщност отразява качеството на продукта, докато първата отразява количеството и се ползва основно от Русия, макар че не е изоставена и от ЕС. Кубичните метри от руска гледна точка обаче са различни от европейската – защото "Газпром" мери при различна температура на газа и съответно руският стандарт е различен от европейския. А, както добре знаем от уроците по физика, при награвяне газът се разширява, при изстудяване се свива. Сами можете да се сетите при каква температура мерят от Кремъл – по-висока или по-ниска.
И точно по отношение на цената идва интересното. В момента, като гледаме официалните числа, цената на "Булгаргаз" е по-ниска от цените на газовите фючърси, търгувани в холандския хъб TTF. Нарочно посочвам този хъб, тъй като в съобщението на "Булгаргаз" за предоговарянето изрично е посочен и TTF. В най-големия европейски газов хъб – австрийския"„Баумгартен", цените са подобни, като и в двата случая говорим за търговия на 1 октомври. Или казано в числа – между малко над 26 и малко над 27 евро за MWh, като това са цени за доставки на газ през ноември. Ако ги преобърнем в левове, излиза около 55 лева на MWh. С други думи – повече от цената, обявена от "Булгаргаз", без да броим акцизът и ДДС. А защо цената на "Булгаргаз" е без акциз и ДДС – на това отговор има, колкото има отговор и какво точно пише в договора с "Газпром". Търговска тайна, дрън-дрън ...
Та излиза, че "Булгаргаз" се съгласява в даден момент – бъдещ или не толкова, "Газпром" да предоговори цената "ако цената не отразява промяната на цените на границата на Германия, Франция и Италия, или промяната на цените на газа в газоразпределителните центрове (газовите хъбове TTF, NCG и т.н.) в континентална Европа"! И руснаците ще я предоговорят - но НАГОРЕ! Защото 55 е повече от 43 (без акциз и ДДС)! Честотата на преразглеждане е веднъж на всеки две години, както и извънредно право на преразглеждане на всеки пет години.
Още: След Сирия и Асад: Режимът в Иран ли е следващ?
И тук вече трябва да говорим за волята. Къде остава монополното положение на "Газпром", установено от Брюксел? Защо българската страна нищо не казва за "надписването" в предишни периоди и съответно не говори за компенсация? Отговорът го знае всеки – дори комунистическите тролове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За капак в предложенията на "Газпром", с които "Булгаргаз" се съгласява, има и още нео важно – възможност да се промени точката на достъп, а това е важно, тъй като влияе на цената. И какво четем – може точката на достъп да е не Негру Вода т.е. Румъния, а Берегово, Украйна или Велке Капушани, Словакия. Защо не се говори нищо за точка в Турция – нали уж Негово Слънчайшо Премиерство Бойко Борисов така направи след визитата си в Москва тази година, че да идва газ от "Турски поток"? Ще идва явно, ама друг път ...
Автор: Ивайло Ачев