Когато човек види, че Валери Симеонов и Волен Сидеров пишат закон, който да защитава българския език, забелязва голямата арка - как добре започна всичко с Кирил, Методий, Климент, колко обещаващо изглеждаше. Новите бранители на книжнината заемат неадекватната поза, която допуска, че езикът въобще може да бъде поставян в рамка, да бъде охраняван, както се охранява граница, а на всичкото отгоре онези, които са съгрешили спрямо употребата му да бъдат наказвани с административни глоби. Това, разбира се, е абсолютна утопия. Тя няма нищо общо с живия, хаотичен процес, почти случайния и неорганизиран принцип, който ражда хубостта на един език и го изгражда в красива гмеж от заемки, експерименти, побългарявания на чуждици и отчуждавания на български изрази: усилието да ограничиш това чудо е като да строиш бент пред стопроцентово цунами. Нищо няма да стане освен предсказуемо сплотяване на електорат, който обича да се тупа в гърдите и рядко вижда по-далеч от собствения си нос и впрочем изписалата на латиница логото си телевизия Alfa.
Още: Грузия: Колко проруско е новото управление?
Още: Промени в Закона за ДДС – бомба без закъснител за банковата система и икономиката?
Какво например да правим с изобилието от турцизми и финия нюанс, който внасят в българския език? Всеки знае, че по скалата на възхищение браво стои по-долу от евала, че някои неща имат смисъл, но други определено са си бошлаф, че бардакът е къде-къде по-мръсен от публичния дом и че едно е да си печалба, но съвсем друго да излезеш на кяр. Освен това няма българин, който да не е добре наясно с обстоятелството, че чорбата е по-вкусна от супата, че студът не е проблем, докато не се превърне в бахър, че пред дребните удоволствийца всеки би предпочел да си прави кефа и че в йерархията на искането меракът стои по-горе от желанието. Разбира се, по-добре е да влезеш, отколкото да входираш, както и да се откажеш, отколкото да канселираш, но пък нима трябва да подлежиш на санкция, ако си заявил, че ще спазиш обявения дедлайн? Крайният срок е едно - там и да закъснееш, няма кой да те гони. Престъпиш ли дедлайна обаче, здравата си я оплескал.
Каква ще е тази полиция, която да бди над спазването на книжовния българсик език? Кой ще контролира друг как говори, че на всичкото отгоре да му налага глоби ако сбърка? Езикът не се ражда в научна епруветка, нито в партийни централи, нито във факултета по филология, нито би могъл да се повлияе от институционална намеса. И впрочем, какво е това смекчаване на тона - преди Волен искаше да изгони от България чуждестранните банки, а сега максимумът на възможностите му е да ги помоли да пишат есемеси на кирилица? Нещо патриотарството е закъсало, щом едновремешните грандиозни обещания се смалиха до тих Слънчев бряг и пожеланието униформите на полицаите да са изписани на кирилица.
Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година
Още: Филмите, сериалите и книгите, които споменават България
Автор: Райко Байчев
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!