Борис Бонев обърна внимание в интервю пред Actualno.com на следния проблем: след като Народното събрание се измести в бившия партиен дом и депутатите получиха места за паркинг там, старият паркинг - около Александър Невски, продължава да бъде ползван. Изобщо, центърът на града, единственото хубаво място в града, никога не може да е чак пък дотам хубав, защото храм-паметникът трябва да бъде опасан с автомобили като колан, който да пристяга златния му купол.
Оттам и призивът на Цвета Караянчева да се ходи пеш, ако протестираш срещу Борисов, става разбираем. Ходенето пеш би могло да навреди на приятната композиция от луксозни автомобили, без които не може да си представим властта въобще. Налага се да разберем - трябва да се ходи пеш, защото местата в центъра не стигат за депутатските коли. Всеки пешеходец спомага за по-удобното паркиране и организацията на депутатския трафик.
Разбира се, залитащи по западни модели пешеходци може би ще посочат различни ситуации в световен мащаб, в които ползването на метро, колело или недай си боже - обувки, е основен начин за придвижване на всякакви властови елити. Има два варианта: тези хора или протестират срещу Бойко Борисов, или се опитват да допринесат с личен пример за освобождаване на центровете от прекалено много коли. Най-вероятно е първото - още когато Бойко Борисов е започнал да строи метрото на София, неговите западни колеги са решили в знак на протест да се откажат от лични и служебни автомобили и да походят малко на работа. Усещали са, че след 15 години председателят на българския парламент госпожа Караянчева ще посъветва всички да го направят така или иначе.
Затова чакаме личен пример: ходенето пеш да залегне в самия парламент, както и Александър Невски, по съвета на Бонев, най-сетне да се освободи от автомобили. Другият вариант е след всяко преместване на депутатите да никнат паркинги, които да никога да не изчезват.
Това, изглежда, е единственият начин, по който оставят следа.
Автор: Райко Байчев