Преди четири години община Фабрике ди Верджемоли в Тоскана взе нестандартно решение: да продава местни къщи срещу символичната цена от 1 евро, за да привлече млади хора и да сложи край на обезлюдяването. Населеното място се намира на около 18 километра от провинциалната столица Лука и има едва 800 жители.
Още: Какво очаква севернокорейците в Украйна, ако се върнат вкъщи
Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия
Много от къщите там пустеят от десетилетия - или собствениците им са напуснали региона, или наследниците им нямат достатъчно финансови средства, за да ги поддържат така, че да станат отново обитаеми.
Какво трябва да се знае
Много от къщите са изцяло запуснати и се нуждаят от основно саниране. А онези, които ги закупуват срещу 1 евро, поемат задължението да санират имота на свои разноски. Те са длъжни да започнат ремонта в рамките на три месеца след получаването на разрешително за строеж, а всичко трябва да е приключило най-късно след три години.
Още: Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна
Още: Няма такива зулуси
През тази година ще стартират ремонтите на общо 40 къщи във Фабрике ди Верджемоли. Една от тях е на бразилеца Дъглас Роке, който вече се подготвя за преустройството на купения от него дом. Преди две години 23-годишният мъж прекарал отпуската си в Италия и спонтанно решил да купи къщата в Тоскана. Предстои му да замени 12-милионния Сао Пауло срещу миниатюрното Фабрике ди Верджемоли. Брат му също вече си е купил къща там.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Покупките на имоти обаче не винаги протичат гладко. Често срещан проблем са неизяснените отношения на собственост. Нерядко къщите принадлежат на многобройни наследници, някои от които са емигрирали или вече не са сред живите. „Случва се и друго: след покупката на къщата внезапно се появява неизвестен собственик или наследник и предявява претенции към имота“, обяснява журналистката Силвия Маца, която активно е проучвала темата за запуснатите къщи.
Друга неприятна изненада може да настъпи, когато новият собственик получи първата сметка за данъка върху имота. Обикновено държавната оценка е много по-висока от заплатената символична цена от 1 евро. Затова и сметката за дължимия данък може да се окаже неочаквано висока. Поради тази причина общините в много региони на Италия влизат в ролята на посредник и оказват помощ при преодоляването на някои бюрократични препятствия.
Нов живот
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Къща за 1 евро: много населени места в Италия междувременно предлагат такива оферти. В около 25 общини в страната в момента се продават къщи на цена от 1 евро нагоре. Този проект цели не само да спре обезлюдяването на малките населени места, но и да съживи туризма. Защото новите собственици биха могли да превърнат пустеещите къщи в бутикови хотели или в обекти за селски туризъм. А това на свой ред ще осигури допълнителни работни места в регионите.
Всички пустеещи къщи във Фабрике ди Верджемоли междувременно са вече продадени. Кметът Джанини се надява, че скоро броят на жителите сериозно ще се увеличи. И че във Фабрике ди Верджемоли отново ще закипи живот.
Източник: Дойче веле