Фалшивите новини не са това, което бяха. В интернет броди ново технологично чудо: "Дийп Фейк". Пионерът в "дълбоките фалшиви новини" е кратко видео, в което Барак Обама атакува с нападки наследника си Доналд Тръмп, казвайки, че сегашният президент е пълен кретен. Почти невъзможно е да се отгатне, че видеото е фалшиво - виждаш, че говори Обама, прави го с интонация, жестове, мимики, нито следа от компютърна намеса. Видеото пожъна огромен брой споделяния и харесвания в Туитър и Фейсбук - милиони се хващат на въдицата с фалшивите новини, а какво остава, когато ти изтипосат директно престижна фигура в кадър.
Най-бруталното е, че във фалшивото видео фалшивият Обама осъжда фалшивите новини и казва, че трябва да вземем мерки срещу тях. Това е следващото стъпало в омагьосаната кула. Скоро ще живеем антиутопия, в която фалшива новина денонсира фалшива новина, когато и двете са фалшиви, докато претендират, че са истинни. Фалшиви президенти ще си обявяват фалшива война - разгласена от сайтове, специализирани в борба с фалшивите новини, в основата си - фалшиви (сайтовете, не новините, макар че и те). Някъде по веригата нещата ще изгърмят и някой действително ще изстреля ракета - ще влязат в сила правилата на математиката където минус по минус дава плюс.
Преди говорихме за добре познатото изпреварване на технологията и изоставящия от него хуманен ход. Тогава обаче като че ли знаехме с колко точно изостава. Сега ни остава единствено утешението, че щом изкуствен интелект ще прави журналистика, поне ще сме сигурни, че в професията е намесен интелект.
В този нов медиен трилър очаквайте скоро следните епизоди: Слово на Путин за 24-ти май и благодарност на руския народ за кирилицата. Слово на Доналд Тръмп, в което се кани да изстреля ракети към Сирия заради закана на Башар Асад да използва химическо оръжие. Слово на лидерите на Северна и Южна Корея и обявяването им на една република. Слово на Бойко Борисов, в което благодари на оркестрите на БНР, че са му донесли естетическо удоволствие. Журналистика впрочем вече не е въобще необходима - по странен начин технологията облагодетелства не факта, а фикцията; социалните мрежи създадоха фантасмагорични балони на комуникацията, в които се прожектират желани образи, жадувани послания, мечтани обещания, редуващи блендата със заклинания на омразите, групови хейт ритуали, колективни халюцинации и клетви срещу общ враг.
Кой и какво е казал е последният проблем. По-важното е на кого и как се таргетира емоционално възбудима дезинформация. Истината няма да ни направи свободни. Защото няма да направи шервания.
Автор: Райко Байчев