В известна степен има по-малък брой заболели от грип, като за други заболявания като скарлатина и варицела също има намаление. Бавно и постепенно грипът ще набира скорост. След средата на януари месец циркулацията на грипа ще е по-силна, като ще продължи до средата на февруари месец. Много по-вероятно да се разболеем от грип – 10 пъти по-вероятно, отколкото от ковид. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред БНТ.
Кой грип доминира в България?
Още: Кога да очакваме пик на грипа: Прогноза от проф. Тодор Кантарджиев
Към момента за България доминира АH3 на грип А, а от останалата половина са от АH1 и тип B на грипа. Все още е рано да се анализират данни, като предстои в следващите седмици да има повече информация. Христова подчерта, че е важно всяка година да се поставят ваксини срещу грип, като отчете, че има повишаване на броя на поставените ваксини за грип, но отново се оказват недостатъчни. Това е една хубава тенденция, като още повече има национална програма, показваща ваксинациите на деца и възрастни хора над 65-годишна възраст, посочи тя.
„Ваксинираните лица или не боледуват или не стигат до усложнения от грип“, категорична бе Ива Христова.
Тя призова пациентите, които се заразят с грип, да не се лекуват с антибиотици, а с антивирусни препарати.
Ива Христова отчете, че за миналата година има с 50% повишение на ротавирусните заболявания. Причината – липса на хигиена и недостатъчно добре миене на ръцете от децата и възрастните.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
От думите ѝ стана ясно, че заболяванията от ковид намаляват с всяка изминала седмица.
Припомняме, че пикът на респираторните заболявания се очаква или в края на януари, както е обикновено, или в началото на февруари, прогнозира проф. Тодор Кантарджиев. В интервю за bTV той поясни, че пик е периодът, когато за най-кратко време има най-много случаи. Очаква се две седмици след тази кулминация случаите вече да намаляват. Здравният експерт посочи, че през декември е било отчетено по-малко разпространение на респираторните инфекции.
„В Румъния има много увеличение на случаите на грип. Най-бързо се разпространява грипът в Русия, Молдова и Румъния и може би ще дойде и нашият ред“, каза проф. Кантарджиев.
"Досега не достигнахме броя на епидемичното разпространение на миналата година. Малко по-малко са случаите, тепърва ще се увеличават, но по-късно ще дойде вълната. Разпространението на грипа се забавя, когато хората не се събират на закрити места. Мъглата помага на всички респираторни инфекции - ако нямате спешна работа, не излизайте. Ако все пак ви се наложи, добре е да имате шал", каза епидемиологът два дни по-рано в ефира на NOVA.
Още: Лекар: Опасно ли е да пиете кафе, когато сте с грип или настинка