Под диктовката на Брюксел Европа набързо изоставя традиционните горива, но липсват възобновяеми източници. Газът се превърна в незаменим източник на енергия за европейците, който непрекъснато става все по -скъп. Не всеки може да издържи на покачването на цените на енергията и подобрения не се очакват в близко бъдеще. Това пише чешкият журналист Йиржи Сладек в анализ. Ето какво казва още той в превод на Ганчо Каменарски:
Цените на електроенергията скачат неимоверно в цяла Европа и скоро не се очаква подобрение. Точно обратното. Изглежда енергийната криза ще продължи поне до следващата пролет. Мнозина ще имат трудности.
Милиони домакинства, главно в Европа, ще бъдат засегнати от поскъпването. Еврокомисарят по заетостта и социалните права Николас Шмид вече предупреди, че милиони хора в цяла Европа ще обеднят.
Много семейства просто няма да могат да плащат сметките си за ток и газ. Не само електричеството и газът, които са поскъпнали с повече от 400 процента от началото на годината, растат с главозамайващи темпове, но и петролът. Има няколко причини за това.
Сплит от проблеми
Това е необичайно студено лято без ветровито време, което спря вятърните паркове и икономическото възстановяване след шоуто и европейските квоти за емисии, които са предназначени да забавят глобалното затопляне.
Липсват възобновяеми източници и в същото време са останали малко традиционни, от които Европа под диктовката на Брюксел набързо отказва.
Всичко това заедно създава истинска плетеница от проблеми. Според Европейската конфедерация на профсъюзите почти три милиона европейци не ще могат да си позволят да отопляват домовете си, въпреки че имат постоянна работа.
Какво да се прави? Миналата седмица Европейската комисия представи някои предложения за това как да се справим с покачващите се цени на енергията. Според плана държавите-членки на Европейския съюз трябва да подкрепят най -уязвимите групи от населението с помощи или данъчни облекчения.
Напротив, Брюксел не подкрепя пълното премахване на данъците върху електроенергията, както е предложено от чешкото правителство.
На някои държави в Европейския съюз, като Испания, Италия и Франция, съветите в Брюксел може да изглеждат като повторение на това, което самите те отдавна използват за борба с кризата. Например френското правителство вече е похарчило пет милиона евро, за да помогне на домакинствата да плащат за отопление.
Според френския финансов министър Бруно льо Мер правителството трябва да продължи да подкрепя хората. Но намаляването на данъците върху горивата, според него, не си заслужава, тъй като това може да изглежда като подкрепа за изкопаеми горива, от които ЕС се опитва постепенно да се откаже. „Важно е да се диверсифицират енергийните доставки възможно най-скоро и да се намали европейската зависимост от страните, изнасящи природен газ“, коментира френският министър текущата криза.
Но тук се крие същността на проблема. Европа просто не може без природен газ, който внася главно от Русия и Норвегия.
Газът се превърна в незаменим източник на енергия за Европа при прехода от ерата на "стария въглерод" към "ново възобновяемо" бъдеще.
До 2030 г. ЕС иска да намали емисиите с поне 55%, а до 2050 г. - да постигне пълна неутралност на климата.
Старите изкопаеми източници вече не са обещаващи и всички ги изоставят, но новите възобновяеми все още не са в състояние да осигурят достатъчно енергия.
Превод: Ганчо Каменарски