Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Докато си говорим, масовият убиец ловува жертви

11 януари 2017, 09:45 часа • 4958 прочитания

​Темата за масовия убиец, мръсния въздух, мина и замина в публичното пространство, като всеки друг проблем, който само се констатира, но не се решава. Или поне не по начин, който да предполага дългосрочна устойчивост.

Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите

Още: Киселото зеле - най-германската храна?

Няма съвременен град по света, който да не се сблъсква с предизвикателството на атмосферните замърсявания (погледнете дори само какво става сега в Пекин), по-фрапантното е, че у нас трябва да гледаме на него като на фундаментален проблем по отношение на общото ни здравословно състояние като нация. Мислите, че нямаме основания ли? Ето Ви основание: Световната здравна организация (СЗО) нарежда България на второ място в света по смъртност заради мръсен въздух. Второ място в света!

Пред нас е само Украйна, което в кръга на черния хумор ни прави за пореден път лишени от това да сме първенци в нещо.

Според данните на СЗО, които се отнасят до периода 2012-2013 г., в България на 100 000 души 118 умират в следствие на причини, свързани със замърсяването на въдуха. През 2012 г. например у нас са регистрирани 8634 жертви на масовия убиец.

Още: Невидимите мигранти на Хърватия

Още: Несменяем лидер от четвърт век: как го постигна Путин

В началото на годината от "Зелените" за пореден път алармираха, че у нас 18 000 души годишно умират вследствие на фактори, свързани със замърсения атмосферен въздух. Той е и една от основните причини българите да живеят с 6.5 години по-малко от останалите европейци.

По-рано британският вестник The Guardian коментира, че всъщност тежката индустрия е основната причина за замърсяването на въздуха в страни като Украйна, България, Беларус и Русия. Отново според СЗО у нас най-мръсен въздух дишат хората в Монтана, Димитровград, Пловдив и София. На интерактивна карта, която Организацията е подготвила, са представени най-критичните зони в световен мащаб.

​В същото време отговорните власти посочват като основен причинител на замърсяванията в атмосферата автомобилният трафик и горенето на въглища и дърва през зимата, а индустрията се оказва с малък принос в замърсяването на въздуха.

Още в началото на 2016 г. беше казано, че София например ще се бори с този проблем по модела на Париж, Амстердам и Виена, като поетапно се въвежда система от градски колела и бъде внедрена система от електромобили в обществения трафик, тъй като именно колите са основният причинител на фините прахови частици в атмосферата.

Още: Украйна: ще приключи ли войната през 2025 година

Още: Филмите, сериалите и книгите, които споменават България

Масовият убиец може да доведе до белодробни и сърдечно-съдови заболявания, до рак на белия дроб и сериозни респираторни инфекции.

Докато чакаме някой от ангажираните с проблема да се заеме сериозно с рарешаването му, а опитът показва, че това е тромава работа, всеки от нас може по-малко да дава от себе си, за да дишаме всички по-чист въздух. Споделени пътувания, ползване на градския транспорт, алтернативно отопление, посадено дръвче пред блока или в двора на къщата, разделно събиране на отпадъците - начини колкото искате.

И без това сме една от най-болните нации в Европа - ето защо трябва да си поставим като приоритет темата с мръсния въздух и да не я замитаме под килима, докато се опитват да ни убеждават, че се прави много за подобряване на положението в тази област. Не е въобще достатъчно и всички го... дишаме!

Автор: Румен Скрински

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес