На този свят нищо не е черно бяло и нищо не е само добро или само лошо. Тази седмица българинът е вторачен в първото бебе на Новата година, но не за да го ориса, а за да заклейми майка му. И баща му.
Категорично не е добре на 13 години едно момиче да забременее. Категорично не е добре за нея и да роди. Рисковано е за детето, което ще бъде отгледано от родители-деца.
Мислите ли обаче, че няма случаи, в които тийнейджърки с по-светла кожа и от семейства с повече възможности не забременяват или не правят секс? Може би те имат възможността да направят аборт, да получат по-адекватна психологическа или друга помощ навреме. Има и момичета на 13 години, които не правят секс и не забременяват. Те със сигурност са получили необходимото възпитание и подкрепа от семейството си и средата си, за да избегнат това. Защото имат ресурсите. Поради множество причини ромите нямат тези ресурси. Една от тези причини за тяхното вписване и развитие е отношението от другата част от обществото към тях. Соченето с пръст и злобата не допринасят в положителна насока, а промяната започва от малките неща.
И вие, освен да сочите с пръст, какво друго направихте? Направихте ли усилие да потиснете гримасата си, изразяваща разграничение? Колко пъти се въздържахте да не осъдите начина им на живот? С какво допринесохте освен това да им сметнете социалните помощи и завидите за това, което получават?
Колко пъти реагирахте различно?
Колко пъти се опитахте да реагирате различно?
Колко пъти се опитахте да промените отношението си? Променихте ли поведението си? Смятате категорично, че мнението ви за ромите е непоколебимо.
Ами при тях е същото. И те така са свикнали. Да живеят критикувани, осмивани, отритнати, капсулирани, по техния си начин. Казвате – те няма да се променят. Но примерът е голяма сила. И от кого трябва да дойде той?
Някой трябва да направи първата крачка. Обикновено това прави онзи, който притежава повече ресурси. Трудно е да се изправи този, който е по-долу ако няма за какво да се хване. Ако няма протегната ръка.
Освен това не се повтори достатъчно ясно, че подобни случаи са наистина изключение и се срещат все по-рядко. За това пък средностастическата българка избира все по-често в името на комфорта да отложи за по-късна възраст раждането на първото си дете. Виждам и двоен аршин и във факта за коментар да бъде поканена жена, родила първото си дете на 17 години (бел. ред. - Калина Крумова, която дискутираше темата в сутрешния блок на Нова телевизия), ако ще съдим, но по-добре да не го правим.
И всъщност ако се замислим в цялата история има два хубави момента. Първият е, че се е родило дете. Вторият е, че темата за малкия Динко измести големия… А прокуратурата може да се огледа и колко от първите деца по различните градове също са на невръстни родители и да не разследва само един случай, защото медиите раздухаха само него.
Автор: Евгения Гигова