Група млади журналисти от инициативата „УСПЕЛИТЕ БГ“ отправят предизвикателство към трите национални медии под надслов „рЕмисия новини“. Техният апел е най-големите електронни медии да направят поне една централна емисия само с положителни новини. Целта е да се обърне внимание на доброто, което ни заобикаля, но заради напрегнатото ежедневие не попада в новинарските емисии.
Международната ситуация през последните месеци е до такава степен изострена и чувствителна към динамичните процеси, че информиращият се човек буквално се задъхва, минавайки през кризите в Близкия изток, поставените на изпитание европейски ценности и сблъсъка на цивилизациите, който роди безсмъртни чудовища.
Поглеждайки към нашата си действителност, ние все още оставаме общество, раздвоено между хладилника, софрата, тежката корупция, безволието, егоизма и лъжливите фантазии за по-доброто утре.
Искаме, а все не получаваме, даваме и се отегчаваме, помагаме и чакаме отплата, а някъде между собственото си безвремие пускаме някоя-друга неволна усмивка за чута добрина.
И всичко това всеки ден ни се напомня, предъвква и изплюва през медийните канали, които уж пречупват действителността.
Уважаеми читатели, новините, които всички ние четем, слушаме и гледаме по телевизията, са отражение на собственото ни потребление. Шокът, настървението, опулените очи, цъкането с език и гневните коментари, които предизвиква негативната информация, е дневната ни доза ужас, без която почти не можем да живеем.
Медийното вещерство е навсякъде: от вестници-парцали, които се разпродават като топъл хляб, заедно с лотарийни билети, през интернет и телевизионни страхотии, излъчени без цензура, заради трафика, гледаемостта и наркотичното ни желание за кръв, кости, разкъсани тела и лепкава пот по екрана.
Медийното вещерство се напасва според потреблението си: то е толкова по-изобретателно в цинизма си, колкото е по-активна обратната връзка, която го иска.
Медийното вещерство е част от деня ни и ние не можем без него, защото подсъзнанието ни е възпитано да го търси, изисква, настройва и консумира.
Ето защо инициативата за добри новини би била прекрасна стъпка към ограничаване на влиянието на медийното вещерство у нас. Но това не е крачка, която ще направят медиите, а техните потребители.
Ако дори за ден си забраним негативизма, словесните блудства и почетното отношение към ужаса, с който иначе се храним, и медиите ще реагират в същата посока. Не вярвате?! Гарантирам Ви, уважаеми читатели!
Автор: Румен Скрински