Тигрови дрехи, много грим, изкуствени коси, изскачащи гърди и задни части. Чалга, кич, врява, простотия. Бал? По-скоро ежедневие!
Още: Какво очаква севернокорейците в Украйна, ако се върнат вкъщи
Още: Ще спрат ли да дават войници на Русия
„Майки срещу насилието в Студентски град" настояват министърът на образованието, младежта и науката Николай Милошев и Регионалните инспекторати по образованието „незабавно да излязат с предписания към училищните ръководства тазгодишните абитуриентски балове и изпращания да не се превръщат отново в отблъскващ парад на кича, простотията и вулгарната чалга”.
И какво си мислят, че ще постигнат? От исканията им излиза, че училищното ръководство избира къде да се проведе празникът. Мястото се избира само и единствено от абитуриентие!
Още: Как Тръмп смята да сложи край на войната в Украйна
Още: Няма такива зулуси
Колкото и да подкрепям инициативата на загрижените жени, толкова си мисля, че е обречена на провал. Нима смятат, че могат да забранят нещо на 18-годишни млади хора, които завършвайки 12 клас, смятат, че трябва да празнуват поне един месец? Безпаметно, шумно и кичозно (без значение каква музика харесват).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ
Още: Скъп ток въпреки помощта от ВЕИ: Проблемът за бизнеса в Германия
Който иска да слуша чалга, ще слуша, независимо кой какво казва. Ако има някаква забрана, желанието само ще стане по-силно. Това е повод за още по-остър сблъсък между „чалгари и нечалгари”, повод за скандали, за доказване, за бой. Ако има цял клас, който не слуша тази музика, ще се наложи да се отдели. Само че рядко цял клас има едни и същи предпочитания.
Именно защото меко казано не харесах своя бал, си тръгнах по-рано, въпреки предплатените нощувки. От моя опит зная, че който не се кефи на чалгата трябва или да се преструва, или да си отиде.
Още: Война на дронове: Какви тактики използват Русия и Украйна
Още: Как Норвегия се превърна в страна на електромобилите
Нима тези майки вярват, че без чалга баловете ще протекат с прилично изглеждащи тийнейджъри, че няма да има огромни количества алкохол, наркотици, секс и грозни сцени? Нима смятат, че няма да крещят и танцуват по улиците, че няма да стърчат от прозорците на коли, движещи се със 100 км/ч, че няма идиотски да друсат задниците си на каквато и да е музика? Естетическият вкус на подрастващ не се променя за един ден. Той прави каквото си може.
Мислите, че трябва да вкараме чалгарите в лагери, да промием мозъцитеим и да ги „подобрим”? И да ви се иска няма да стане, каквото и да им правите. Поради простата причина, че те харесват това, което са и не искат да се променят. Чалгари ще има, докато чалгата съществува (може би някой лют фен се дразни на тази категоризация „чалгар”, защото чалга означавало „музика”. Каквото и да значи, за всички се е превърнала в нарицателно за лош вкус и пошлост. Аз ползвам нарицателното).
Бих искала да контрирам объщението и на фолк певицата Галена, която заяви, че чалгата не е виновна за всичко в държавата и родителите трябва да възпитат в децата си в „онези ценности и морал, за които говорите, за да може един ден, когато пораснат, сами да направят правилния (според вас) избор”. Не харесвам и тези нарочвания кой как бил виновен за положението в България. Всички сме отговорни, но това е друга тема.
Пак от своя опит искам да кажа на всички майки и бащи, че въпреки старанието ви и възпитанието, което давате, сте безсилни пред хората, с които се събират децата ви. Безсилни сте пред новото, модерното, лесното.
Всеки се интересува от секса. След като е толкова показен и лесно достъпен именно в чалга средите, няма как те да бъдат зачеркнати. Повечето хора са елементарни и се стремят да задоволят лесно и бързо основните си нужди.
И не на последно място – ако някой е тръгнал да се бори срещу чалгата, защо иска да я забрани само в определен период от време? Защо след като чалга има всеки ден и навсякъде?
Симпатизирам на идеята, но в едно съвременно и демократично общество най-вероятно проблемите не трябва да се решават със забрана.
Какво е решението ли? Аз лично не виждам изход от този кич, който се е впил в обноските и интелекта на повечето от нас.
Пожелавам успех на „Майки срещу насилието в Студентски град" и стискам палци да понесат гнева, който натрупаха срещу себе си от всички поклонници на чалгата.
Снимки: Facebook
Автор: Виктория Пенева