Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Есенна разходка до скритите кътчета на Солниците в Бургас

23 септември 2014, 12:01 часа

Какво по-хубаво от една дълга есенна разходка край морето - когато слънцето е щадящо, вятърът е приятен и солен, а тръстиките покрай езерото все още живеят в лятото.

Още: С плана за парк "Св. Врач" областният на Благоевград върнал още 5 решения на ОбС-Сандански

Още: Цветна София

Да, посоката е Атанасовското езеро, което се намира в североизточния край на град Бургас и е известно като “Солниците”, най-големият открит SPA комплекс със свободен достъп на Балканите или птичият рай на България.

Маршрутът е лесен - преминете през Морската градина на Бургас, следвайте черния път покрай брега на Морето и никога не се спирайте пред бариери. Така ще стигнете до басейните с кал и луга, а след последната бариера, придържайки се вляво все покрай езерото, ще намерите и басейните със солта.

Езерото, бохорите и цъфтежът на планктона

Още: Пет български града се присъединяват към Wings for Life World Run

Още: Десетки живяха активно заедно със своето куче за четвърта поредна година в Южния парк

Атанасовското езето е свръхсолено крайбрежно езеро, разделено на две части от пътя Бургас – Варна. Интересното за него е, че е разположено на 1,5 м под морското равнище, а средната му дълбочина е едва 30 см.

Още през 1906 г. А. Илиев и съдружникът му И. Туршу от Румъния започват строеж на съоръжения за добив на сол, през 1908 г. са получени първите 6000 тона сол, а понастоящем от изпарителите на "Черноморски солници" АД се добиват около 40 000 тона морска сол годишно.

Езерото е разделено на квадрати, водата през лятото е оранжева, розова, малиново червена, виждат се и бели пресечени пирамиди? Нищо чудно - тук се добива сол и цъфти планктон!

Още: Хайнекен - London Calling

Още: Ела, докажи се...

През специални канали морската вода навлиза в подземни резервоари, където престоява за предварително обогатяване. След изпаряване на повече от половината вода, започва запълването на изпарителите. Именно това са квадратните полета с приблизителни размери 100х100 метра.

А промяна в цвета на водата се дължи на екстремофилите (едноклетъчни микроорганизми) и Артемия салина - примитивни ракообразни, просъществували 100 мл години непроменени. През август само в един литър вода се намножават над 3000 рачета.

След като от басейните се извади солта - това става само веднъж годишно, тя се складира във форма на пресечени пирамиди - бохори. Направата на един бохор изисква умения и любов към стереометрията, защото когато се спазят изискванията за размери, пропорции и наклон, под влиянието на слънцето и дъжда повърхностният слой образува твърда кора, която запазва солта с години. Солинарите разказват, че понякога тя е до 20 см и я разбиват с брадва. Тъй като солните кристали са единствените, които дишат, образувайки твърда кора бохорите се наричат още кокони (пашкули).

Мъртво море край Бургас?

В топлите есенни дни разходката до солниците може да включи и SPA-процедури на открито.

По повърхността на оранжевия басейн обикновено по повърхността се носят...хора, а по плажа лежат черни фигури? Да, лугата в толкова плътна, че човек не може да потъне в басейна, а калта се е използвала още в древен Египет за намачване на цялото тяло. Ефектът на отмора и тонизиране се изпитва веднага!

Разрешените за ползване басейни с лечебна кал и луга се намират в близост до административната сграда на Черноморски солници.

А защо маршрутът да не продължи до "Точката"?

“Точката” се намира в северния край на езерото и представлява част от миграционния път Виа Понтика. Всяка есен, освен от стотиците хиляди щъркели, десетките хиляди пеликани и хищни птици, това място се посещава от стотици туристи - те стоят с часове, за да се насладят на магията на есенната миграция на птиците.

Въпреки, че белият щъркел и розовият къдроглав пеликан вече са преминали, в момента може да се наблюдава миграция на грабливи птици и на огромни групи пойни птици. Какво по-хубаво от това?

Влакчето на солта

И накрая едно желание и пожелание от името на всички солени пътешественици - преди по-малко от две години беше възстановено и функционираше Влакчето на солта - съвместен проект на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Черноморски солници. Влакчето пътуваше по дигите на езерото сред планините от сол, а вагончетата му бяха същите тези, които се ползват при производството на сол. Колко би било хубаво сред бохорите отново да преминава железница!

На този адрес може да погледнеш града си през очите на другите. Там ще се събират всички видеа и снимки на различната гледна точка за Бургас, а ти имаш шанс на 25 септември да си избраният щастливец, когото Heineken ще изпрати на уникална екскурзия сред най-интересните кътчета на Лондон. Какво те чака там ли? Предполагаме най-истинските преживявания от града на Кралицата.

Автор на текста: ЕЛИСАВЕТА ПЕТРОВА

Снимки: burgaslakes.org

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес