Д-р Цветан Ценков заяви това на съвместна пресконференция с директора на видинския театър Дейвид Славчев. Повод за нея бе взетото в края на миналата седмица решение на Общинския съвет, с което започва процедура за връщане на старото име на културния институт, както и за промяна на статута му от общински в държавен.
Кметът отбеляза, че целта е видинският театър да върне своята значимост и достолепие. Този културен институт, който се помещава в първата построена театрална сграда в България, би следвало да е държавен, така че да може да отговори на очакванията на българското общество и на видинските граждани, заяви д-р Ценков. Той изрази задоволство, че независимо от ситуацията с коронавируса трупата на Драматичния театър представя своите постановки и в селата на общината, както и гостува на множество сцени в региона. „Скоро ще започнем да работим и по друга важна тема – изграждането на единен туристически продукт, който няма как да се направи без участието на видинския драматичен театър“, посочи кметът.
Дейвид Славчев благодари на д-р Ценков, който е вносител на предложението за връщане на старото име на театъра, като изказа също признателност и към общинските съветници, подкрепили единодушно идеята. „Има такава традиция навсякъде по света – театрите да носят имена на известни театрални дейци. Владимир Трандафилов е един от най-известните български театрални дейци от миналия век“, подчерта директорът на Драматичния театър.
На пресконференцията беше коментирана и друга важна тема – през 2021 година се навършват 130 години от построяването на сградата на видинския театър. По този повод през септември, октомври и ноември ще бъдат организирани различни събития. Отбелязване на 40-годишнината на сцена на доайена на видинския театър Божидар Даков, изложби на млади и утвърдени художници, конкурс за детска рисунка, представяне на книга за историята на театъра, възобновяване на детската театрална школа – това са само част от инициативите, които ще се проведат във връзка с годишнината. Кулминацията на честванията ще е в края на ноември, когато ще бъде организиран гала концерт. Дейвид Славчев съобщи, че паралелно с това се работи за създаване на съвместни творчески проекти с театри от Сърбия и Румъния, както и за възобновяване още от догодина на традицията за провеждане на театрален фестивал във Видин.
Директорът на културния институт благодари на видинския кмет за подкрепата. „Работим великолепно с Общината, благодарение на хора като д-р Ценков, които вярват, че през култура и история, и образование можем да правим икономика в града. Аз също дълбоко вярвам в това. И уверявам, че с каквото може, театърът ще подпомага усилията на Общината“, заяви Дейвид Славчев. От своя страна кметът изрази увереност, че Драматичният театър активно ще се включи във фестивалите, които Общината организира. И сподели: „Сбъдва се една моя мечта като човек, който е роден и живее във Видин и вижда достолепието на нашия невероятен град, който аз наричам перлата на Дунав – той да се превърне в един от културните центрове на България“.