Скандалът със замърсяването на Варненскохо езеро стигна до комисарят по околната среда Виргиниус Синкявичус, който в отговор на въпрос на евродепутата Радан Кънев отговаря: Варна е една от агломерациите в България, които нарушават европейското законодателство за пречистване на градските отпадни води и попада в обхвата на становище, изготвено от Европейската комисия на 14 май 2020 г.
Според документите, цитирани в отговора, срещу страната ни най-вероятно ще бъде предприета наказателна процедура, тъй като нарушава договора за присъединяване към Европейския съюз и Директивата за пречистване на градските отпадъчни води, пише Dnevnik.bg
Какво пита Радан Кънев?
В писмото с въпросите си до Европейската комисия Радан Кънев припомня, че в резултат на изпълнен проект за подобряване на водния цикъл на Варна на стойност 5 млн. евро без ДДС и със 75% финансиране от Европейския съюз по програма ИСПА, между 2009 и 2011 г. е била извършена "Трансформация на пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) "Аспарухово" в помпена станция с механично пречистване и изграждане на транспортиращ тръбопровод под дъното на Варненското езеро".
"Вследствие на възникнала неизправност на изградения транспортиращ тръбопровод, който по проект минава под дъното на Варненското езеро, е регистрирано сериозно замърсяване на езерото и морските крайбрежни води".
Кънев информира Европейската комисия, че компетентните органи продължават да дават противоречива информация за времето на възникване или регистриране на аварията, както и за причините, довели до нея - от некачествено изпълнение до скъсване на тръбопровода от преминал кораб.
"Независимо от санкциите, наложени от Министерството на околната среда и водите проблемът не е решен, "като придобива мащаби, застрашителни за околната среда", пише още Радан Кънев.
"Как Европейската Комисия гарантира, следи и осигурява изпълнението на Директивата от 21 май 1991 г. относно градските отпадъчни води и на преходните мерки за прилагане на тази директива съгласно Договора за присъединяване на България към ЕС?", пита евродепутатът.
Какво отговаря еврокомисарят?
Еврокомисарят по околната среда Виргиниус Синкявичус информира, че и в момента България не е осигурила канализационна система, съответстваща на изискванията в 48 големи агломерации. В 69 агломерации страната не е гарантирала, че градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи, се подлагат на подходящо пречистване, а в 71 канализационните води, които се изливат в чувствителни зони, не се подлагат на по-строго пречистване, според изискванията на европейското законодателство.
"Варна попада в обхвата на горепосоченото мотивирано становище като една от агломерациите, които са в нарушение на Директивата за пречистване на градските отпадни води", е уточнил в отговора си Синкявичус.
Всичко по казуса можете да си припомните в тези материали.