Водата за къпане във всички 23 зони за къпане по Варненското крайбрежие е с отлично качество. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна, предаде радио "Фокус".
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
От институцията допълват, това са резултатите от провеждания мониторинг, на водите за къпане в 23-те зони за къпане по Варненското черноморско крайбрежие.
От здравната инспекция посочиха, че резултатите, от проведените лабораторни изследвания на водите за къпане, от 8 и 9 юни, във всичките 23 зони на Варненското черноморско крайбрежие, по изследваните микробиологични показатели, показват качество на водите „отлично“.
Междувременно, Окръжната прокуратура във Варна образува досъдебно производство заради замърсяването на Варненското езеро с отпадни води вследствие на скъсан подводен напорен тръбопровод. То се води за извършени четири престъпления с участието на длъжностни лица на различни нива - за документно престъпление с цел присвояване на евросредства от, за престъпление по служба, за безстопанственост, от която са последвали значителни щети и за екологично престъпление, съобщават от прокуратурата.
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
Разследването обхваща периода от ноември 2011 г. до момента, като се започне от проектирането, възлагането, строежа, стопанисването и контрола на подводното съоръжение до аварията му, причинила замърсяването, и ремонта, ощетил държавния бюджет с над 1 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
На 15 май тази година Окръжната прокуратура започна две общонадзорни проверки по публикации в медиите за замърсяване на Варненското езеро и залива с отпадните води на два варненски квартала след скъсване на напорния тръбопровод. Няколко дни след това от общината обявиха, че тръбата ще бъде ремонтирана, след като от август 2019 година насам общинските власти са знаели за аварията.
Освен двете проверки, и в Районната прокуратура във Варна стартира проверка по сигнал на общински съветник. След като са били открити достатъчно данни за извършените престъпления, прокуратурата е обединила всички проверки в една и е образувала настоящото досъдебно производство.
Съоръжението е изградено по програма ИСПА и е на стойност близо 6, 2 млн. евро с бенефициент община Варна и оператор „Водоснабдяване и канализация“ ООД – Варна. Изпълнител е фирма „Сфелинос С.А.“ - Гърция, а институцията, отговорна за реализацията на проекта, е Министерството на околната среда и водите. Проектът е с разрешение за ползване от 6 декември 2011 година, а междуведомствена комисия единодушно е подписала, че тръбопроводът е закопан под дъното на езерото, което явно не е така предвид обясненията сега, че кораб е скъсал тръбата. Пълни подробности има в специален материал на "Дневник"!
Още: Уволниха учителката, обвинена, че е затваряла деца от градината в шкаф
Още: Съдът във Варна образува над 40 дела срещу заповеди на кмета Благомир Коцев