С решение на Министерския съвет от днес по бюджета на община Варна се отпуска допълнителен трансфер на стойност 43,2 млн. лв. за разрешаване на инфраструктурен проблем в централната градска част, съобщи правителствената пресслужба.
Инфраструктурният проблем в централната част на град Варна е така нареченият имот „Дупката“.
И той бе решен буквално за няколко дни.
Кметът Иван Портних предложи на Общинския съвет да придобие срещу същата сума 100% от акциите на „Централен универсален магазин Варна“ АД. Дружеството е собственик на въпросния имот. Негови представители са Тодор и Цветомир Гергови - синове на Георги Гергов, важен функционер на БСП в Пловдив.
Решението бе взето от местния парламент на 5 октомври. Пет дни по-късно вече има правителствено решение и местната управа разполага с нужната сума, за да реализира сделката.
От общината съобщиха, че по време на заседанието главният архитект Виктор Бузев направил емоционално изказване пред съветниците. Според него тази територия в града е безценна.
"Има риск, ако теренът остане в частни ръце, там да се появи аморфна форма. Инвеститорът ще спази всички малки законови ограничения и не е изключено да се получи “чудовище”, което няма да върши работа на никого. Разбира се, това са само хипотези, но много бих искал Община Варна да решава какво ще се случва на това място“, посочил арх. Бузев.
По думите му не е толкова важно колко струва един лев днес или колко ще струва той утре.
"За друга ценност говорим и Варна трябва на всяка цена да се бори, за да придобие този терен“, изтъкнал главният архитект по време на дискусията за високата цена на сделката.
Според оценката на независими експерти пазарната стойност на „Централен универсален магазин” е в размер на 43,2 млн. лева. Планирано бе придобиването на дружеството да се осъществи само в случай, че бъдат предоставени средства от държавния бюджет.
Т.нар. „Дупка“ в центъра на Варна заема площ от 3775 кв. м. между бул. „Княз Борис I”, ул. „Княз Ал. Батенберг”, ул. „Архимандрит Филарет” и ул. „Воден”.
Тя е в този си вид от края на 80-те години, когато са съборени къщи с идеята да се строи търговски дом, който да е морски аналог на софийския ЦУМ. В процеса на работа обаче са били открити древни останки – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които са уникални както за града, така и в национален мащаб. По време на днешното заседание бе изказано мнението, че ако Община Варна стане собственик на терена, разкопките ще могат да продължат и не е изключено да бъдат открити и други уникални находки.