Във Варна изтръгнаха изцяло бюста на паметника на граф Игнатиев от постамента му. Новината съобщи на 10 януари Българското национално радио, като посочи, че цялата фигура е била съборена и се намира точно пред монумента.
Снимки от мястото на събитието показват, че полицията се отзовала. От областната дирекция на МВР проверяват случая и снемат отпечатъци.
Община Варна ще съхрани бюст-паметника на граф Николай Игнатиев до възстановяването му, съобщиха от пресцентъра на общината.
Още: С исторически факти: Професор разби точка по точка защитниците на МОЧА (ВИДЕО)
Как е била откъсната фигурата?
Изтръгването на бюста е станало снощи. Очаква се скоро МВР да изнесе повече информация. В района има много камери и извършителите ще бъдат установени, заявиха от полицията.
В 9:10 ч. тази сутрин гражданин е сигнализирал дежурния служител в Община Варна за вандалски набези върху паметника на граф Н. П. Игнатиев, който се намира в Градската градина между Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и филиала на театъра във Варна, съобщиха от Община Варна.
Снимка: Коста Стоянов, Facebook
Директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Антония Йовчева и началникът на Общинска полиция гл. инспектор Георги Ковачев са констатирали, че металните планки в основата на бюст-паметника са изкривени, вероятно с лост, ръбовете са откъртени и винтовете са компрометирани. Няма липсващи елементи.
Монументът е демонтиран и ще бъде прибран и съхранен, докато не бъдат отстранени повредите по него. След това ще бъде възстановен на мястото си. Това е поредно посягане върху паметника.
Още: Транспортират фигурите от Паметника на Съветската армия за реставрация
Кой е граф Игнатиев?
Николай Павлович Игнатиев е руски офицер, генерал от пехотата, държавник и дипломат. Има важна роля в провеждането на руската политика в Азия и на Балканите при управлението на император Александър II. Участник в Руско-турската освободителна война (1877 – 1878).
През 1864 г. е назначен за извънреден посланик на Русия в Цариград. Основната му задача е „разпадането на Османската империя и замяната ѝ с християнски, за предпочитане - славянски народности“[1], както и привличането под руско влияние на тези народи, според откъси от личните му записки.
В тези записки той пише следното за българите: „За да бъде властта ни здрава и да не изисква постоянно извънредно напрежение от наша страна, е необходимо постоянно нравствено подчинение на съседните области и да превърнем българското и гръцкото население, от една страна, и арменското, от друга, в послушно оръдие на руската политика и в постоянни съюзници, като унищожим всякаква възможност за преминаването им във враждебен лагер“.